Šport

Čeplakova v finalu

Atene, 21. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Čeplakova si je pritekla finale v teku na 800 m. Otteyeva je finale zgrešila za las, Osovnikar pa se v teku na 100 m ni uspel uvrstiti v polfinale.

Jolanda Čeplak
Jolanda Čeplak FOTO: Dare Čekeliš

Slovenskima šprinterjema Maticu Osovnikarju in Merlene Ottey se ni uspelo uvrstiti v nadaljevanje olimpijskega teka na 100 metrov v Atenah. Osovnikar je v drugem krogu predtekmovanja s časom 10,26 dosegel četrto mesto v svoji skupini, v prvem krogu kvalifikacij pa je postavil slovenski rekord (10,15).

Otteyjeva je bila v polfinalu s časom 11,21 v svoji skupini peta. Najhitrejša sta bila Američan Shawn Crawford s časom 9,89 in Belorusinja Julija Nesterenko s časom 10,92.

Velenjčanka Jolanda Čeplak se je s časom 1:58,80 zanesljivo uvrstila v ponedeljkov finale teka na 800 m. V svoji polfinalni skupini je zasedla drugo mesto, potem ko je pred ciljem nekoliko upočasnila in predse spustila Maročanko Hasno Benhasi.

Otteyjeva je bila v svoji skupini peta
Otteyjeva je bila v svoji skupini peta FOTO: Reuters

Poleg Čeplakove in Benhasijeve bodo v finalu nastopile še Britanka Kelly Holmes, Rusinja Tatjana Andrijanova, Mozambičanka Marija Mutola in Romunka Maria Cioncan ter Američanka Jearl Miles Clark in Kubanka Zulia Calatayud, ki sta si nastop priborili z dobrima časoma.

Matija Šestak je v drugi polfinalni skupini s časom 46,54 zasedel zadnje mesto in ostal brez finala v teku na 400 metrov.

Novomeščan Igor Primc je s svojimi nastopi na olimpijskih igrah v Atenah že končal. V kvalifikacijah meta diska je v drugem poizkusu zmogel 56,33 metra, kar je bil njegov najboljši met, vendar premalo za nadaljevanje. Za nastop v finalu bi potreboval met nekaj čez 61 metrov, kar mu je letos že uspelo.

V večernem delu olimpijskega dogajanja na atletskem stadionu sta neuspešno nastopila Teja Melink in Boštjan Buč. Melinkova je v skoku s palico premagala višino 4,15 metra, kar pa je bilo premalo za finale, kamor se presenetljivo ni uspelo uvrstiti niti aktualni olimpijski zmagovalki, Američanki Stacy Dragila. Buč je bil neuspešen v teku na 3.000 metrov z zaprekami, kjer je s časom 8:37,29 osvojil deseto mesto v svoji skupini.

IZJAVE NAŠIH ATLETOV PO KONČANIH NASTOPIH

"S celotnim tekom sem dokaj zadovoljna, le v zadnjih 50 m nisem želela finiširati za zmago, ker sem imela zagotovljeno uvrstitev v finale. Tam bo tekma zelo težka in potreben bo vsak atom moči. Po polfinalu sem zelo utrujena, zato mi bo dan premora pred ponedeljkovim odločilnim tekom prišel zelo prav. Najbolj je moteča psihična utrujenost in dolgo čakanje na odločilni tek. Zelo močna je Britanka Kelly Holmes, veliko pa so pokazale tudi Rusinja Tatjana Adrianova in Mozambičanka Maria Mutola. O taktiki za finale se še nisem odločila, vendar nisem tako močna kot v sezoni 2002, da bi lahko vodila tek od starta do cilja. Odločitev bo namreč skoraj zagotovo padla v zadnjih 50 m," je dejala Čeplakova.

"Škoda, da je tako malo manjkalo do uvrstitve v polfinale. Sredi teka me je zapeklo v levem bicepsu in v zadnji polovici nisem šprintiral na vso moč. Na srečo sedaj po teku čutim, da je noga zdrava in bom lahko nemoteno nastopil na 200 m, kjer načrtujem polfinale in državni rekord. Sam bi na 100 m raje zamenjal časa; bolje bi bilo, če bi lahko rekord dosegel v svojem drugem nastopu, ne pa v prvem," je po četrtfinalu dejal Osovnikar, ki je uspešno nastopil v prvem krogu kvalifikacij, saj je z 10,15 (veter +0,8 m/s) postavil državni rekord.

"Start ni bil najboljši, bolje mi je šlo v zaključku, vendar mi je malo zmanjkalo za napredovanje v zaključni bolj. Letos sem več tekla na 100 m kot na dvakrat daljši razdalji, kljub temu pa se tudi na 200 m nadejam uspešnega nastopa," je dejala Otteyjeva, ki je bila peta v drugi skupini, finale pa ji je ušlo za tri stotinke.

"Po uspešnem nastopu v prvem krogu sem imel po prihodu v jedilnico olimpijske vasi hude krče in s fizioterapevtom Khalidom Nasifom sva se do treh zjutraj trudila, da bi jih odpravila. Žal se nisem mogel ustrezno pripraviti za polfinale," je zaključil Šestak.

"Štirinajst dni nisem delal težjih vaj in sem bil spočit. Po prvih 200 m pa sem videl, da sem imel mehke noge, zato v zadnjih treh krogih nisem mogel storiti ničesar," je dejal Buč, ki se mu je nastop povsem ponesrečil in je bil predzadnji v prvi skupni, skupno pa je prehitel pet tekmovalcev.

Melinkova je v prvih serijah preskočila 3,80 in 4,00 in 4,15 m, izenačenje njenega državnega rekorda na 4,30 m pa ji je spodletelo. "Želela sem se prebiti v finale, kar bi bilo mogoče le z uspešnim prvim poskusom na 4,30, zato sem vzela tršo palico, vendar se to ni obneslo."

"Zelo sem si želel, da bi kariero zaključil tam, kjer sem jo leta 1995 v članski konkurenci začel, v Atenah. Leta 1995 sem bil v grški prestolnici na SP 36. Zaradi težav s hrbtom v tej sezoni nisem bil najbolje pripravljen, tehnične težave pa sem imel tudi na tej tekmi, na kateri je pihal veter v hrbet, v katerem se nikoli nisem prav dobro znašel. Vzel si bom teden ali dva časa za temeljit premislek in pogovor z družino o moji nadaljnji športni poti. Imam dve možnosti ali še nadaljujem z vrhunsko aktivno kariero ali pa bom kakšno sezono vadil le še za zabavo," je pojasnil dolgoletni kapetan slovenske atletske reprezentance Primc.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20