V prvem medsebojnem srečanju teh dveh reprezentanc je večina nogometnih privržencev pričakovala igro mačke z mišjo, toda izkazalo se je, da temu ne bo tako. Čehi so bili sicer veliko več pri žogi in večino časa prebili na latvijski polovici, a so presenetljivi udeleženci Eura 2004 pokazali, da znajo še kako zapretiti.
Latvijci so Čehom v Aveiru veliko težav povzročali predvsem v protinapadih, kjer so s preprostimi akcijami večkrat prišli pred vrata Petra Čecha, eno izmed teh pa so ob koncu prvega dela tudi izkoristili. Toda kljub vsemu je drugouvrščeno moštvo z EP 1996 v drugem polčasu stvari le postavilo na svoje mesto, tako da v drugi krog gre s tremi točkami v žepu.
Čehi so uvodoma pokazali, da so na tej tekmi veliki favoriti, saj so žogo imeli veliko več v svoji posesti, izpeljali pa so tudi nekaj obetavnih akcij. Tako je že v prvi minuti kapetan češke vrste Pavel Nedved v kazenski prostor poslal nevaren predložek, a nobeden od čeških igralcev ni bil dovolj hiter. V isti minuti so varovanci Karla Bruecknerja tudi zatresli mrežo, a je bil Liverpoolov napadalec Milan Baroš v prepovedanem položaju. Latvijci v teh trenutkih niso pokazali veliko, priložnosti pa so iskali predvsem v protinapadih, a zaključne podaje niso bile natančne.
Nato je na sceno spet stopil Juventusov vezist Nedved, ki je lepo našel Mareka Jankulovskega, vendar je njegov strel zgrešil okvir latvijskih vrat. V 17. minuti je nase prvič opozoril še eden najboljših čeških igralcev Tomaš Rosicky, ki je najprej z volejem meril nenatančno, štiri minute kasneje pa je njegov strel z 20 metrov Aleksandrs Kolinko ubranil. Najnevarnejši Čeh v prvem delu igre, ki ni postregel s preveč kakovostno predstavo, je bil Karel Poborsky. Nogometaš praške Sparte je namreč z desne strani močno udaril proti golu Latvijcev, a je žoga za nekaj centimetrov preletela prečko. Že v sodnikovem podaljšku prvih 45 minut pa je Maris Verpakovskis poskrbel za nov šok na tem prvenstvu. Mladi napadalec kijevskega Dinama je namreč izkoristil podajo Andrejsa Prohorenkovsa in svojo ekipo na odmor popeljal z vodstvom 1:0.
Drugi polčas: Češka napada, Latvija potrpežljivo čaka
Drugi polčas je ponudil podobno sliko kot prvi, saj so Čehi napadali, Latvijci pa čakali na priložnosti v protinapadih. Spet je prvi zapretil Nedved, a je njegov strel od daleč končal v rokah Kolinka. V 57. minuti je Poborsky sprožil pravi projektil, ta pa je le z zunanje strani oplazil latvijska vrata. Napadi Čehov so se v teh minutah kar vrstili, naslednji, ki je zapravil izenačenje, pa je bil Baroš. Slednji se je v 64. minuti osmešil, ko je po lepem predložku Poborskyja s treh metrov žogo poslal mimo gola.
Samo nekaj trenutkov zatem je z roba kazenskega prostora ustrelil še velikan dortmundske Borussie Jan Koller, a je bil Kolinko spet na mestu.
Ob tem naletu Bruecknerjevih nogometašev je do nove priložnosti prišla tudi ekipa Aleksandrsa Starkovsa, ko je podajalec pri prvem zadetku Prohorenkovs za las ustrelil mimo leve vratnice Čecha. Že v naslednjem napadu je z volejem še enkrat poskusil Nedved, odlično pa je posredoval Kolinko. Brueckner je nato napad okrepil z Vladimirjem Šmicerjem in Marekom Heinzom, kar se je kmalu obrestovalo.
V 73. minuti so Čehi namreč končno izenačili. Poborsky se je "sprehodil" skozi sicer dobro latvijsko obrambo in podal do Baroša, ki se je le odkupil za nesrečno 64. minuto in prvič premagal latvijskega čuvaja mreže. Tudi za tem so se češke akcije nadaljevale, žoga pa nikakor ni hotela čez golovo črto. Tako je 100-odstotno priložnost zapravil še Šmicer, ki je iz bližine z glavo zatresel le zunanji del mreže. Nato se je v vlogi "nesrečneža" znašel še Heinz, ki je zatresel prečko.
V 85. minuti pa je tudi on prišel na svoj račun, saj je odbito žogo Latvijcev poslal v levi zgornji kot Kolinkovih vrat in postavil končni izid tekme.
Stadion Municipal, gledalcev 25.000, sodniki: Veissiere, Arnault in Vallin (vsi Francija).
Strelci: 0:1 Verpakovskis (45.), 1:1 Baroš (73.), 2:1 Heinz (85.).
Češka: Čech, Jankulovski, Ujfaluši, Bolf, Grygera (od 56. Heinz), Nedved, Rosicky, Galašek (od 64. Šmicer), Poborsky, Baroš (od 87. Jiranek), Koller.
Latvija: Kolinko, Isakovs, Stepanovs, Zemlinskis, Blagonadezdins, Bleidelis, Astafjevs, Lobanovs (od 90. Rimkus) , Rubins, Verpakovskis (od 81. Pahars), Prohorenkovs (od 72. Laizans).
Rumeni kartoni: /.
Rdeči karton: /.
__________________________________________________
Nemčija – Nizozemska 1:1 (1:0)
Uvod tekme je pripadel Nizozemcem, ko se je v drugi minuti lepo odkril Ruud van Nistelrooy, a je ob zaključnem strelu zgrešil žogo. Potem pa so iz minute v minuto bolj konkretni postajali Nemci, toda do 21. minute vseeno niso uspeli resneje ogroziti Edwina van der Sarja. Takrat pa je prvič na tekmi poskusil Christian Wörns, a je bil nizozemski vratar uspešnejši. Dve minuti kasneje se je za strel od daleč odločil napadalec Stuttgarta Kevin Kuranyi, Fulhamov vratar pa je uspel žogo odbiti v kot. Nato je bil v središču spet nogometaš dortmundske Borussie Wörns, ki je z glavo zapravil stoodstotno priložnost.
Kljub vsem zgrešenim priložnostim pa so Nemci, ki so kljub slabši formi pod vodstvom Rudija Völlerja izgubili le dve od 23 tekem, nakazali, da zadetek "visi" v zraku. To je v 30. minuti potrdil Wörnsov soigralec Torsten Frings, ki je izvedel prosti strel z leve strani, žoga je preletela vse igralce v kazenskem prostoru in se od vratnice odbila čez golovo črto. Nato so pobudo prepustili gostiteljem prejšnjega EP, ki so se pomaknili na nemško polovico, a so v glavnem le jalovo napadali. Edino resnejšo priložnost v prvem delu so si tako varovanci Dicka Advocaata priigrali v 42. minuti, ko je Ajaxov Rafael van der Vaart skušal zadeti daljši kot Oliverja Kahna, a je "Roteiro" za nekaj centimetrov zgrešil cilj.
V drugem delu nepovezano, brez priložnosti
V drugem delu je pobuda ostala na nizozemski strani, ki pa so nadaljevali z bledo in dokaj nepovezano igro, ki jim ni prinesla praktično nobene priložnosti za izenačujoči zadetek. Nekajkrat so sicer poskušali s streli od daleč, a je žoga praviloma letela daleč od vrat. Zato pa so Nemci v 53. minuti spet zapretili, v glavni vlogi pa se je znašel solidni Michael Ballack, ki je z 18 metrov spet poskrbel za malce razburjenja, a brez pravega učinka. Tudi 16 minut kasneje so se Nemci kljub obleganju Nizozemcev spet znašli pred vrati, a je Kuranyi z glavo zgrešil vrata. Zatem je v kazenskem prostoru poskušal še novinec na igrišču Bastian Schweinsteiger, a je nizozemska obramba v zadnjem trenutku žogo poslala v kot.
Advocaat je v želji po ugodnem rezultatu nevidnemu van Nistelrooyu v napadu skušal pomagati z drugim napadalcem Pierrom van Hoijdoonkom, takoj nato pa so Nizozemci že prišli do nove priložnosti za izenačenje, a je Marcu Overmarsu Kahn strel ubranil. Igra pa vseeno ni stekla, kljub stalnemu pritisku je bilo preveč napačnih podaj in preveč iskanja napadalcev z dolgimi podajami, s katerimi nemška obramba ni imela veliko težav. Potem pa so Nemci naredili eno redkih napak v obrambi, ko so v 81. minuti izgubili žogo na desni strani. Andy van der Meyde je takoj podal v sredino, tam pa je napadalec Manchester Uniteda van Nistelrooy z izjemnim zadetkom poravnal izid. V neznačilnem zaključku za Nemce, ki so v zadnjih petih minutah močno padli v igri, so si nogometaši v oranžnih dresih priigrali še nekaj lepih položajev za nov zadetek, a je bil Kahn zanesljiv in ostalo je pri 1:1.
Stadion Dragao, gledalcev 46.636, sodniki: Frisk, Petersson in Eksroem (vsi Švedska).
Strelca: 0:1 Frings (30.), 1:1 van Nistelrooy (81.).
Nizozemska: van der Saar, Heitinga (od 74. van Hooijdonk), Bouma, Stam, van Bronckhorst, Davids (od 46. Sneijder), Cocu, Zenden (od 46. Overmars), van der Meyde, van der Vaart, van Nistelrooy.
Nemčija: Kahn, Friedrich, Woerns, Nowotny, Lahm, Schneider (od 68. Schweinsteiger), Baumann, Hamann, Ballack, Frings (od 79. Ernst), Kuranyi (od 85. Bobic).
Rumeni kartoni: Cocu, Stam; Kuranyi, Ballack.
Rdeči karton: /.