23-letni Luka Perkovič je že od malih nog vpet v borilne veščine, in čeprav je njegov primarni šport judo, se je odločil pomeriti še v borilni veščini, ki so jo v 20. in 30. letih prejšnjega stoletja razvili Rusi.
"Judo in sambo sta si po načinu točkovanja zelo podobna, za zmago je potrebno nasprotnika zrušiti na tla, zadaviti ali narediti vzvod. V combat sambu je razlika v tem, da so dovoljeni še udarci, s katerimi nasprotnika zmedeš ter s tem lažje izvedeš met. Zaradi treningov kickboxa, sem vešč tudi tehnike udarjanja. Zaradi tega, sem želel združiti oba sloga borbe, ki sem ju treniral," nam je odločitev pojasnil Perkovič, ki poleg juda trenira tudi kikboks. Nedavno se je podal v Izrael, kjer se je pomeril na evropskem prvenstvu v sambu.
Primorec je v Haifi nastopil v disciplini combat sambo, kjer so poleg klasičnih judoističnih in rokoborskih prijemov in metov dovoljeni tudi udarci in brce. V prvem krogu je z 8:0 premagal Francoza, v četrtfinalu je bil z 11:0 boljši od predstavnika Hrvaške, nato pa je moral v polfinalu priznati premoč kasnejšemu zmagovalcu EP Rolanu Zinnatovu, ki je bil boljši s 4:0, in se zadovoljiti z bronasto medaljo.
Svoje premierno tekmovanje v sambu nam je Primorec opisal takole: "Izžreban sem bil za prvi dvoboj in tako otvoril tekmovanje. Najprej sem se pomeril s predstavnikom Francije. Izvedel sem dva meta in končni prijem in se tako uvrstili med osem najboljših. Sledil je nasprotnik s Hrvaške, s katerim sva se poznala že iz prejšnjih dvobojev. Spremenil sem taktiko in ga presenetil z agresivnim pristopom. V polfinalu sem se pomenil s predstavnikom Rusije. Borba je bila zelo napeta, vendar so se poznale dolgoletne izkušnje mojega nasprotnika in sem moral priznati premoč."
Perkovič, ki je konec marca postal tudi članski državni prvak v judu, nam je pojasnil tudi načrte za svojo športno prihodnost: "Po dobrem rezultatu sta motivacija in želja po nadaljnjih uspehih še večji. Judo treninge bom kombiniral s treningi tehnike udarjanja in se v oktobru podal v borbo za medaljo na svetovnem prvenstvu v combat sambu. V prihodnosti se vidim tudi v kletki, saj se imam namen pomeriti v mešanih borilnih veščinah."
Sambo mnoge države (predvsem nekdanje članice Sovjetske zveze) uporabljajo kot osnovno borilno veščino za urjenje vojakov in policajev. Novembra 2018 je šport dobil začasno priznanje Mednarodnega olimpijskega komiteja, a na premierni nastop na olimpijskih igrah še čaka, čeprav je bil leta 1980 že povsem blizu.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.