Slovenske dvoboje na turnirju za grand slam v Antalyi je zelo uspešno odprla Kaja Kajzer v kategoriji do 57 kilogramov. V izločilnih dvobojih je slavila najprej proti Bolgarki Ivelini Iljevi, v tretji minuti podaljška z wazarijem. Turkmenistanko Majso Pardajevo je odpravila z dvema wazarijema in v tretjem krogu slavila proti Mongolki Enhrilen Lhagvatogo z wazarijem, ki si ga je priborila s protinapadom v peti minuti podaljška.
Dvoboj proti Nemki Seiji Ballhaus je Kaja dobila v deveti minuti boja za zlato točko, ko je Nemka prejela še tretjo kazen zaradi nedovoljenega prijema in posledično izgubila dvoboj. Kajin polfinalni dvoboj z aktualno svetovno prvakinjo, Brazilko Rafaelo Silvo, se je končal v tretji minuti dvoboja, ko je Brazilka v parterju prisilila Kajo k predaji.
Za bronasto kolajno se bo Kaja pomerila s Kitajko Caj Či. V izenačeni borbi je imela Slovenka pobudo in z metom za wazari si je priborila točko prednosti ter jo uspešno ubranila do izteka dvoboja. Kaja Kajzer je s tretjim mestom na grand slamu v Antalyi osvojila še kako pomembne kvalifikacijske točke za nastop na olimpijskih igrah v Parizu in svojo prvo kolajno na turnirjih za grand slam.
Odlična spodbuda po težkem obdobju
Prve občutke po svoji prvi osvojeni kolajni na turnirjih za grand slam je Kajzerjeva opisala takole: "S samo tekmo sem zelo zadovoljna. Tako s potekom zbijanja kilogramov in s psihološko pripravo kot samimi borbami. Definitivno pa je še veliko stvari, ki jih moram izboljšati. Dan je bil zelo naporen in dolg. Tekma se je začela že ob 7:30, kar pomeni, da sem morala vstati ob 5:50, v hotel pa sem se vrnila okoli 21:00 zvečer. Tudi same borbe sem imela zelo dolge, tako da sem vesela, da sem uspela držati mirno glavo skozi celoten dan. Na tekmo sem sicer odšla brez pričakovanj, želela sem samo prikazati dobre borbe in v tekmi uživati ter tekmovanje zaključiti brez poškodb. Nisem razmišljala o medalji, misli sem usmerjala v sam način borbe in tehniko, tudi ko so se možnosti za medaljo že lepo kazale. To je bil očitno odličen recept, saj sem končno dobila svojo prvo Grand Slam medaljo, in to po vseh poškodbah in problemih, ki sem jih prestala v zadnjih dveh letih. Še bolj pomembno pa je, da sem s tekme odšla brez večjih poškodb in s točkami za olimpijske igre."
"Glede na to, da so se poškodbe vrstile ena za drugo, grem na vsako tekmo s strahom. Zame zelo pomembna tekma z vidika psihološke priprave je bila tekma v Rimu. Če ne bi šla tja, sem prepričana, da v Antalyi ne bi vzela medalje. Rabiš nekaj časa, da prideš nazaj v tekmovalni proces. Že to, da je tvoje telo cel dan v pripravljenosti brez nekega normalnega obroka, je izjemno naporno. Koleno me je tekom tekmovanja začelo boleti, ampak na srečo v znosnih mejah. Danes, en dan po tekmi, sicer čutim, da je razboleno, ampak to je normalno. Trenutno me boli vsaka mišica na telesu. Najtežji sta mi bili borbi proti Nemki Ballhaus, s katero sem v Rimu tudi izgubila, ter z Mongolko. Obe borbi sta trajali dolgo v podaljšek, kjer se je videlo, da prihajam počasi nazaj v svojo kondicijsko formo. Po borbi z Nemko, ki je trajala trinajst minut, nisem imela praktično nič premora, da bi lahko normalno zadihala. Proti Brazilki sem posledično nastopila s premalo odločnimi in močnimi napadi. Občutek sem imela, kot da se zaletavam v steno. Bila je zelo stabilna in močna. Če ne bi naredila napake v parterju in bi uspela borbo malo razvleči, bi mi jo mogoče uspelo zmehčati in izčrpati, posledično pa bi imela večje možnosti za zmago," je naporen dan, ki ji je prinesel prvo medaljo na grand slamih, še komentirala Kajzerjeva.
Kot prvi Slovenec je na tatamije v Turčiji sicer stopil David Štarkel v kategoriji do 60 kilogramov. V uvodnem dvoboju z Mongolcem Cogt-Očir Bjambajavom so mu dosodili tri kazni in tako je zaključil tekmovanje v izločilnih dvobojih.
Drugi tekmovalni dan Slovenci brez bojev za odličja
Slovenski judoisti na grand slamu v turški Antalyi niso ponovili petkovega dosežka Kajzerjeve, ki je osvojila bronasto odličje. V soboto je slovenska peterica končala nastope že dopoldan.
Najvišje je nedvomno kotirala Andreja Leški iz ljubljanskega Bežigrada. V kategoriji do 63 kg je bila v širšem krogu favoritinj, nosilka srebra s svetovnega prvenstva pa te vloge ni upravičila. Slovenska reprezentantka je po prostem prvem krogu še četrtič v karieri ugnala Španko Cristino Cabano Perez, ki je letos že potrdila formo s stopničkami na Portugalskem. Nato pa jo je ustavila Britanka Gemma Howell. Dvaintridesetletna Britanka je bila od Andreje Leški boljša že v osmini finala na lanskem evropskem prvenstvu in nato tam prišla do zlata.
Anka Pogačnik, lani bronasta na EP, je najprej hitro opravila z Mongolko Basanjargal Bajarbat. Nato pa jo je v podaljšku znova premagala svetovna prvakinja izpred štirih let, Francozinja Marie Eve Gahie.
Martin Hojak je v kategoriji do 73 kilogramov najprej spretno odpravil azijskega prvaka Kazahstanca Danijarja Šamšajeva. Nemec Igor Wandtke, nosilec kolajne z olimpijskih iger v Tokiu, nato Hojaka sicer ni vrgel, bil pa je spretnejši in po skoraj dveh minutah in pol podaljška je judoist Bežigrada prejel še odločilno tretjo kazen. Prejšnja dva medsebojna dvoboja na EP 2016 in SP 2017 je dobil Hojak. Alonso Wong, nosilec sedmih odličij na zadnjih devetih vseameriških prvenstvih, je bil v isti kategoriji premočan za Naceta Herkoviča.
Mladi 21-letni Juš Mecilošek se je nato v kategoriji do 81 kilogramov maščeval Italijanu Tizianu Falconeju za nedavni poraz v Rimu. Nato pa je bil zanj previsoka ovira olimpijski podprvak Saeid Mollaei, ki nastopa za Azerbajdžan.
V nedeljo bodo v Turčiji nastopili še Metka Lobnik, Patricija Brolih in Enej Marinič.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.