Montpellier bo ta konec tedna gostil že 72. izvedbo evropskega prvenstva najbolj popularne borilne veščine na svetu. Mesto na jugu Francije, bo v tej vlogi drugič, prvič je tam EP v judu potekalo leta 2014, ko sta medalji osvojila Tina Trstenjak (srebrno) in Rok Drakšič (bronasto), bronasto medaljo pa je osvojila tudi ženska ekipa, del katere je bila tudi Anka Pogačnik, ki bo kot edina predstavnica slovenske reprezentance na letošnjem prvenstvu branila medaljo s prejšnjega.
"Vsekakor mi to ne predstavlja nekega dodatnega bremena, to je samo dodatna motivacija, ker sem lansko leto dokazala, da zmorem, zato grem letos na evropsko prvenstvo s ciljem po istem rezultatu ali pa nadgradnji. Če bi bilo to možno, bi bila še toliko bolj vesela, ampak vsaka uvrstitev šteje, vsake točke za olimpijske igre štejejo, tekem je res veliko, urnik je natrpan, nisem več tako mlada, moje telo je načeto in upam samo, da ostanem zdrava in pokažem najboljše borbe," nam je pred odhodom v Montpellier zaupala 31-letna Kranjčanjka.
Poleg Pogačnikove bodo na jug Francije odpotovala še tri dekleta, ki so v preteklosti ne EP že stala na odru za zmagovalke. Maruša Štangar, ki je bila bronasta leta 2019 v Minsku, bo kot prva slovenska predstavnica stopila na tatami v Montpellierju in poskusila kronati odlično leto, v katerem je zmagala na dveh grand prixih (v Avstriji in Tadžikistanu) in bila še tretja na grand prixu v Zagrebu.
Eno izmed glavnih orožij slovenske reprezentance bo gotovo Andreja Leški, ki je letos že poskrbela za odmeven uspeh, ko je še drugič v svoji karieri postala svetovna podprvakinja. 26-letna borka je pred dvema letoma v Lizboni na EP že osvojila bronasto medaljo.
"Eno medaljo že imam, ampak dve sta boljši kot ena. Tako da grem definitivno motivirana z veliko željo po naslednjo," je omenjeno dejstvo z nasmeškom na obrazu pospremila Koprčanka, ki je na lanskem EP klonila proti kasnejši zmagovalki. "Mislim, da ni zastonj kategorija do 63 kilogramov kraljica ženskih kategorij, vsaj tako bi jo jaz poimenovala. Tudi jaz opažam, da lahko v naši kategoriji res vsak premaga vsakega. Tudi meni se je že velikokrat zgodilo, da sem z borko, ki sem jo prej velikokrat premagala, ali pa nikoli nisem imela nekih problemov z njo, nekako izgubila. Tako da si mislim, da je pomembno imeti tudi nekaj sreče, da se na dan tekme dobro počutiš, ker gre lahko veliko narobe. Na primer hrana, spanec ... se mi zdi, da pri judu res odločajo stotinke, momenti tako da se mi zdi dnevna forma kar pomembna," nam je še zaupala Andreja, ki bo poskusila nadaljevati tradicijo v 'slovenski' kategoriji, v kateri so Slovenke osvojile največ medalj na velikih tekmovanjih.
Edina v slovenski reprezentanci, ki pa je že nastopila v velikem finalu EP, pa je Kaja Kajzer, ki je pred dvema letoma v Lizboni postala evropska podprvakinja. "Ciljam na izboljšanje tega uspeha, ampak definitivno bi bila vesela tudi s kakšno drugo barvo medalje. Jaz mislim, da sem za to tudi pripravljena, dobro smo trenirali, sem pozitivno naravnana, tako da jaz mislim, če bom dobro izgubila kilograme in, če se bom dobro počutila, da bo šlo," nam je zaupala 23-letna Ljubljančanka, ki se še vedno vrača po nekaterih poškodbah, a je prepričana, da bo formo stopnjevala do olimpijskih iger, ki bodo na sporedu že čez devet mesecev. Kot nam je priznala nekdanja evropska podprvakinja ima Pariz že v mislih: "Meni misli preveč begajo na olimpijske igre, zato jih s psihologinjo usmerjava drugam, na druge tekme, na vmesne cilje, ki morajo biti izpolnjeni pred olimpijskimi igrami." Eden izmed ciljev je po njenih besedah tudi medalja na EP, a ne bo kriza, če ga tokrat ne bo izpolnila, saj bo naslednje EP na sporedu že konec aprila prihodnje leto (letos sta bila termina SP in EP zamenjana).
Kvintet deklet, ki bodo v Montpellierju zastopale slovenske barve bo dopolnila mlada Metka Lobnik. 21-letna Mariborčanka je medaljo že osvojila na kadetskem, mladinskem in mlajšečlanskem prvenstvu, zato bi z uvrstitvijo na zmagovalni oder poleg uveljavitve v članski konkurenci, dopolnila unikatno zbirko medalj.
Medaljo na mladinskem EP so poleg Lobnikove osvojili tudi Juš Mecilošek, Enej Marinič in Martin Hojak, ki bodo prav tako odpotovali na jug Francije. Za Meciloška bo to tretje člansko EP, a prvo v kategoriji do 81 kilogramov, v kateri se počuti veliko bolje. "Bil bi res vesel, ker bi dokazal, da sem končno prezrcalil uspeh z mladinskih tekmovanj na članska, kjer uspeh dejansko največ šteje," nam je povedal nekdanji mladinski evropski podprvak, ki je prednost tekmovanja v kategoriji višje opisal tako: "Veliko manj se ubadam s kilogrami, tako da se lahko veliko lažje osredotočim na samo tekmo."
Evropski mladinski podprvak je bil nekoč tudi Martin Hojak, ki je bil še kot mladinec povsem blizu tudi medalji na članskem EP, a na prvenstvu leta 2015 izgubil borbo za tretje mesto proti reprezentančnemu kolegu Roku Drakšiču: "Ko sem bil star 18 let sem že prišel do borbe za medaljo na članskem EP, tako da sem bil takrat res blizu. Od takrat toliko blizu medalji na žalost še nisem uspel priti, ampak forma vsako leto narašča, ne uspe se zmeraj vse poklopiti na isti dan, ampak jaz sem samozavesten, da se slej kot prej bo." 25-letni Ljubljančan je imel lani na EP 'peklenski' žreb. V prvem krogu je sicer ugnal nekdanjega olimpijskega prvaka Fabia Basileja, nato pa v drugem krogu klonil proti kasnejšemu zmagovalcu turnirja Hidayetu Heydarovu. "Definitivno je bil to najtežji možen žreb, kar sem ga lahko dobil. Obe borbi sem kar dobro oddelal, takrat je bil kasnejši zmagovalec Azerbajdžanec taktično malce bolje pripravljen od mene, kar je odlično izrabil, tako da, če bom imel tokrat vsaj malce sreče, težjega žreba ne moram dobiti, tako da se lahko nadejam samo še boljših borb kot v prejšnjih letih," je še prepričan Hojak.
Bronast z mladinskega EP in SP Enej Marinič pa se je v zadnjem letu že uveljavil med člani, saj je konec lanskega leta dosegel svojo prvo medaljo na grand slamih, letos pa še prvo na grand prixih. Koliko bi mu pomenila medalja na članskem EP? "Ogromno bi mi pomenila, vseeno je to medalja, ki je pri članih še nimam. Imam medaljo z grand prixa in z grand slama, sedaj lovim še medalje na EP, SP in mastersu," je povedal Mariborčan in v šali dodal: "Imam še kot trener evropsko medaljo pri veteranih," s tem pa nas spomnil na letošnje domače EP za veterane, kjer sta z trenerjem Darkom Mušičem uspešno zamenjala vlogi. "Pričakujem, da se bom dobro boril in bom videl, kam me bo dan ponesel. Šel bom borbo po borbo, in tako, kot se bo dan razvil, se bo," nam je o pričakovanjih na EP še povedal Marinič.
V isti kategoriji kot Marinič (nad 100 kilogramov ) bo nastopil tudi Vito Dragič, v najlažji moški kategoriji pa bo Slovenijo zastopal David Štarkel.
V Montpellierju bo slovenska judo reprezentanca lovila že 53. medaljo na evropskih članskih prvenstvih v judu. Prvo je že leta 1969 osvojil Stanko Topolčnik, ki je v belgijskem Ostendeju osvojil bronasto kolajno. 49 medalj pa so nato v času samostojne Slovenije osvojili Petra Nareks (pet bronastih in eno srebrno), Raša Sraka Vuković (eno zlato in srebrno in tri bronaste), Lucija Polavder (dve zlati, eno srebrno in pet bronastih), Urška Žolnir (zlata, srebrna in dve bronasti), Vlora Beđeti (ena bronasta), Anamari Velenšek (ena srebrna in tri bronaste), Tina Trstenjak (tri zlate, tri srebrne in ena bronasto), Maruša Štangar (bronasto), Klara Apotekar (bronasto), Andreja Leški (bronasto) Kaja Kajzer (srebrno), Anka Pogačnik (bronasto), Aljaž Sedej (bronasto), Rok Drakšič (zlato in pet bronastih) in Adrian Gomboc (zlato in srebrno), dvakrat pa je na ekipni tekmi bron osvojila ženska reprezentanca.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.