Andreja Leški je odličen tekmovalni dan v dvorani Ali bin Hamad al Attiyah v Dohi zaključila s petimi zmaganimi borbami, klonila pa je šele v velikem finalu.
Koprčanka, ki že dalj časa živi in trenira v Ljubljani, je v uvodnem krogu z wazarijem, ki ga je dosegla s tehniko tani otoshi, po dobrih dveh minutah borbe premagala Kitajko Jing Tang, v drugem krogu pa je po le 17 sekundah z odlično tehniko sode tusrikomi goshi na ippon vrgla Afganistanko Nigaro Shaheen. V osmini finala slovenski borki ni bila kos Izraelka Inbal Shemesh, ki si je hitro prislužila tri kazni in posledično izključitev.
Četrtfinale je judoistki ljubljanskega Bežigrada namenil neugodno tekmico iz Kosova Lauro Fazliu, s katero je Leškijeva do sedaj dvakrat izgubila. A se tokrat svetovna podprvakinja iz 2021 ni pustila premagati. Približno minuto do konca borbe je Andreja izvedla izvrsten osoto gari in dosegla wazari, tekmico pa nato prijela še v končni prijem in borbo tako dokončala v parterju.
Slovenske medalje s svetovnih prvenstev v judu (15):
Kairo 2005: Urška Žolnir – 3. mesto, Raša Sraka – 3. mesto
Rio de Janeiro 2007: Lucija Polavder – 2. mesto
Tokio 2010: Raša Sraka – 3. mesto
Pariz 2011: Urška Žolnir – 3. mesto
Rio de Janeiro 2013: Vlora Beđeti – 3. mesto
Čeljabinsk 2014: Tina Trstenjak – 3. mesto, Anamari Velenjšek – 3. mesto
Astana 2015: Tina Trstenjak – 1. mesto, Anamari Velenjšek – 2. mesto
Budimpešta 2017: Tina Trstenjak – 2. mesto, Mihael Žgank – 2. mesto
Baku 2018: Tina Trstenjak – 3. mesto
Budimpešta 2021: Andreja Leški – 2. mesto
Doha 2023: Andreja Leški – 2. mesto
Slovenko je polfinalu pričakala dvakratna mladinska svetovna prvakinja Joanne van Lieshout, ki je imela prav tako izvrsten dan, saj je med drugim izločila tudi prvo nosilko kategorije in številko ena na svetovni lestvici, Britanko Lucy Renshall. Borba med Slovenko in Nizozemko je bila neizprosna, obe sta si več kot očitno močno želeli veliki finale. Vseeno je po rednem delu bolje kazalo naši predstavnici, ki je prejela le eno kazen, Nizozemka pa dve. Van Lieshoutova se je kljub temu tudi v podaljšku dobro upirala Leškijevi, ki ji je dvakrat malo zmanjkalo do odločilne točke, enkrat pa je bila tudi blizu temu, da nasprotnico z vzvodom prisili v predajo. Po treh minutah in pol podaljška pa je Leškijevi le uspelo. Z nožno tehniko sasae tsurkomi ashi je tekmico z zadnjimi atomi močmi vrgla na hrbet, nato pa z levico, dvignjeno v zrak, spustila krik zmagoslavja.
26-letno Koprčanko je v finalu čakala petkratna svetovna in aktualna olimpijska prvakinja Clarisse Agbegnenou, s katero sta se pomerili že v finalu SP leta 2021. Takrat je bila Francozinja tretjič boljša v medsebojnih dvobojih, kar pa je bila Andreja odločna spremeniti.
Slovenska predstavnica je ob spremstvu trenerja Luke Kuralta na finalno borbo prikorakala z nasmeškom na obrazu. Borbo je nato začela nekoliko podrejeno, saj jo je Francozinja z močnim levim gardom nevtralizirala. Slovenka je zaradi neaktivnosti po dveh minutah borbe prejela tudi kazen, po kateri pa je prevzela pobudo in bila dovolj aktivna, da je kazen prejela tudi Francozinja. A izvrstne Agbegnenoujeve to ni zmedlo. Olimpijska prvakinja je približno pol minute pred koncem borbe izkoristila Slovenkin poskus tehnike sode tsurikomi goshi in jo z vso močjo skontrirala ter vrgla na hrbet. Sodnik na blazini je prisodil wazari, Agbegnenoujeva pa je delo dokončala s končnim prijemom in tako postala šele peta judoistka v zgodovini juda, ki ji je uspelo osvojiti šest ali več naslovov svetovnih prvakov. Zmago je nato mlada mamica z gesto črke A posvetila hčerki Atheni.
Bronasti medalji v kategoriji do 63 kilogramov sta osvojili Leškijina polfinala nasprotnica van Lieshout in Madžarka Szofi Özbas.
V moški kategoriji do 81 kilogramov večjih presenečenj ni bilo. V ponovitvi lanskega finala je naslov svetovnega prvaka obranil Gruzijec Tato Grigalašvili, ki je bil znova boljši od Belgijca Matthiasa Casseja. Tretji mesti sta osvojila Japonec Takanori Nagase in Južnokorejec Joonhwan Lee.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.