Tako kot pred vsakim borilnim spektaklom so morali borke in borci tudi pred WFC 26 / BRAVE CF 81 prestati uradno tehtanje, ki so ga vsi uspešno opravili. Preden so stopili na tehtnico, so morali mnogi izgubiti kar nekaj kilogramov, česar borci ne počnejo po konvencionalnih metodah, temveč z izločanjem vode iz telesa, da lahko težo nato do borbe v veliki meri povrnejo. Učinkovito zbijanje kilogramov in nato vračanje teže namreč lahko pomeni odločilno prednost pred tekmecem.
"To izhaja iz rokoborbe, ki je zelo fizičen šport, in je velika prednost, če imaš nekaj kilogramov več od nasprotnika. In to je tudi v MMA-ju postalo nekaj, kar moraš početi, če nočeš, da te na primer rokoborec dominira na tleh tri runde in tako izgubiš borbo," je izvor tako imenovanega 'zbijanja' kilogramov pojasnil David Forster, ki mu tokrat ni bilo treba izgubiti toliko kilogramov kot običajno, saj se bo prvič pomeril v super lahki kategoriji: "Tako dobro se še nisem počutil na tehtanju. S tehtanjem sem opravil, ne da bi rabil v kad z vročo vodo, brez savne, dobro sem spal ponoči, tako da se že sedaj odlično počutim."
Kako borci sicer doživljajo izgubo kilogramov? "Mučno je, ker ne veš, kako hitro ti pada teža ... Ne veš, ali boš prišel do tiste želene točke ali ne, tako da bolj kot ne ugibaš in zraven trpiš. Je kar naporno," pojasnjuje Forster, ki bo v soboto zvečer težji kot na uradnem tehtanju, a razlika ne bo tolikšna kot običajno: "Ko se borim do 70 kilogramov, imam potem naslednji dan v kletki nekje 78, 79 kilogramov."
Disciplina pa se tudi po uradnem tehtanju ne konča, saj morajo borci poskrbeti za pravilno rehidracijo in regeneracijo. "Po tehtanju najprej pijemo izotonike in vodo, čez nekaj ur pa lahko začneš jesti, ko lahko želodec začne prebavljati hrano," nam je še pojasnil slovenski borec, ki se bo pomeril v predzadnji borbi večera.
Zato borci in borke z razlogom doseganju prave teže pravijo 'borba pred borbo'. "Meni osebno je ta borba pred borbo težja kot sama borba. Povsem si dehidriran, tako da je to nekako najtežji del. Zbijanje teže v savnah, v vročih oblekah ... To je zagotovo najtežji del," je priznala najboljša slovenska borka v mešanih borilnih veščinah Monika Kučinič in dodala: "Jaz mislim, da se razlika v teži kar dosti pozna, predvsem v sami fizični moči."
Moniko smo pred tehtnico tudi spremljali pri procesu izgube zadnjih nekaj kilogramov. Skakanje s kolebnico, oblečena v t. i. sauna suit, savna in počitek pod kupom debelih odej ter brisač so jo pripeljali do želene teže. "Moj proces je tak, da pet dni pred tehtanjem začnem v telo nalagati vodo, potem pa jo vsak dan postopoma spuščam iz telesa, potem zadnji dan ne pijem nič več in sledi samo še trening, savna, savna obleka, torej veliko švicanja in to je to," nam je pojasnila borka iz Senovega.
Z neprijetnim opravilom je slovenska borka opravila brez težav. "Tokrat se mi zdi, da je šlo še nekako najlažje, tako da super," je zadovoljno povedala in o pripravah na borbo dodala: "Vse je šlo po načrtih: treningi in zbijanje kilogramov, tako da ni nobene prepreke, da ne bi zmagala."
Tokrat bo izkušeni slovenski kikboksarki nasproti stala Gruzijka Sofiia Bagishvili, ki ima v profesionalni karieri že 10 zmag in štiri poraze.
Seznam vseh borb dogodka WFC 26/BRAVE CF 81:
Glavni del:
Poltežka kategorija: Erko Jun – Mohamed Said Maalem
Super lahka kategorija: David Forster – Christian Mach
Težka kategorija: Pavel Dailidko – Valdrin Istrefi
Slamnata kategorija: Monika Kučinič – Sofiia Bagishvili
Uvodni del:
Težka kategorija: Haris Aksalič – Baki Sahin
Težka kategorija: Kasim Aras – Patryk Dubiela
Super velterska kategorija: Domen Drnovšek – Andrian Murug
Mušja kategorija: Gerard Burns – Danijel Špoljarić
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.