Šport

Bjoerndalnu in Baillyjevi biatlonska sezona

Hanti Mansisk, 19. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Norvežan Bjoerndalen in Francozinja Baillyjeva sta zmagovalca letošnjega svetovnega pokala v biatlonu.

Najboljši v letošnji sezoni je bil Norvežan Ole Einar Bjoerndalen
Najboljši v letošnji sezoni je bil Norvežan Ole Einar Bjoerndalen FOTO: Reuters

Na zadnji tekmi finala v ruskem Hanti Mansisku je zmagal lanski zmagovalec svetovnega pokala Francoz Raphael Poiree, ki je kljub dvema zgrešenima streloma za 14,5 sekunde premagal Norvežana Oleja Einarja Bjoerndalna in osvojil mali kristalni globus v tej disciplini. Norvežan Bjoerndalen je z osvojenim drugim mestom prehitel doslej vodilnega Nemca Svena Fischerja, ki zaradi bolezni sploh ni štartal. Tretje mesto je po enem kazenskem krogu in z zaostankom 44,8 sekunde osvojil Rus Sergej Rožkov. Slovenskih tekmovalcev ni bilo na štartu.

Sandrine Bailly
Sandrine Bailly FOTO: Reuters

Francozinja Sandrine Bailly je zmagovalka letošnjega svetovnega pokala v biatlonu. Francoska biatlonka je na zadnji tekmi finala v ruskem Hanti Mansisku v skupinskem štartu (12,5 km) sicer osvojila 13. mesto, a je to zadoščalo za ubranitev skupnega vodstva, saj je bila njena domača tekmica Olga Pileva šele 18.

Zmagala je Rusinja Olga Zajceva, ki je z enim zgrešenim strelom za 16,6 sekunde premagala Nemko Kati Wilhelm ter za 30,9 sekunde rojakinjo Ano Bogalij. Edina slovenska predstavnica Tadeja Brankovič je končala na 27. mestu (+3:57,4; 6).

Pri moških je bilo odločeno že pred štartom

Moški svetovni pokal je bil praktično odločen že pred štartom, saj se je moral dosedanji lastnik rumene majice vodilnega Nemec Sven Fischer nastopu zaradi bolezni odpovedati. Dvakratni zmagovalec iz sezon 1997 in 1999 je tako lahko čakal le na sicer ne prav pogost spodrsljaj norveškega kralja olimpijskih iger in svetovnih prvenstev, saj je slednjemu za končni uspeh zadoščalo že najmanj peto mesto. O takšnih možnostih nemškega veterana dovolj pove že podatek, da je Bjoerndalen letos le dvakrat osvojil šesto mesto, sicer pa so bile vse preostale uvrstitve višje.

Norvežan Ole Einar Bjoerndalen
Norvežan Ole Einar Bjoerndalen FOTO: Reuters

Na odločilni tekmi je imel Norvežan dobro pod nadzorom potek tekme, saj je po treh streljanjih vodil, nato pa po drugem kazenskem krogu prvo mesto predal svojemu večnemu tekmecu Poireeju. Lanski zmagovalec svetovnega pokala je tako osvojil šele tretjo zmago v tej sezoni, s katero je osvojil vsaj mali kristalni globus za zmago v skupinskem štartu.

"Zelo mi je žal, da Fischer danes ni mogel štartati, saj bi se z njim raje pomeril na tekmi. Sicer pa se je Sven letos zelo dobro prodal, saj je nanizal pet zmag v svetovnem pokalu in tri medalje na svetovnem prvenstvu. Morda ga je prav naporna sezona brez predaha na koncu stala zdravja," je po tekmi povedal 31-letni norveški zvezdnik, ki mu sicer nihče ne more očitati, da si zmage ni priboril na pravičen način. Letos je osvojil štiri naslove svetovnega prvaka, hkrati pa nanizal zgodovinskih dvanajst posamičnih zmag, s čimer je za eno izboljšal lanski izkupiček Poireeja.

Sandrine Bailly je bila med žensko konkurenco letos najboljša (Foto: Dare Čekeliš)
Sandrine Bailly je bila med žensko konkurenco letos najboljša (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš


Pri ženskah najboljša Baillyjeva

Še bolj napeta je bila ženska dirka, saj sta se za končni uspeh medsebojno spopadli Baillyjeva in domačinka Olga Pileva, ob njunem morebitnem popolnem spodrsljaju pa je imela teoretične možnosti za uspeh še Nemka Kati Wilhelm. Tekmo je najbolje med njimi končala prav slednja, ki je bila druga, enaka pa je tudi njena končna uvrstitev v svetovnem pokalu. Baillyjeva in Pileva sta imeli precej več težav, v rumeno oblečena francoska biatlonka pa je ves čas nadzorovala položaj in s 13. mestom ubranila položaj ter se veselila svoje prve skupne zmage ter prve francoske v ženskem taboru po Emmanuelle Claret, ki je bila najboljša leta 1996.

Na štartu je med tridesetimi najboljšimi na svetu stala tudi Tadeja Brankovič, ki si je že po prvem obisku strelišča pristreljala tri kazenske kroge, kar jo je odneslo proti koncu razvrstitve. Cerkljanka se je sicer borila do cilja in opravila nekaj boljših strelskih nastopov, več od 27. mesta in štirih točk svetovnega pokala pa ji vseeno ni uspelo doseči.

Brankovičeva je že kar precej izčrpana
Brankovičeva je že kar precej izčrpana FOTO: Dare Čekeliš

"Ne vem, kaj se mi je zgodilo na prvem streljanju. Puško sem imela lepo nastreljeno. Kot kaže me je streljanje spet izdalo in za naslednjo sezono bom morala precej več trenirati streljanje 'pod pulzom'. Še vedno čutim, da v teku nisem čisto decembrska, vendar pa bistveno boljša kot na svetovnem prvenstvu. Na testu krvi, ki sem ga imela pred dnevi, so mi rekli, da sem očitno že precej izčrpana. Na trenutke se tudi sama počutim tako, vendar se uspem za tekme še vedno maksimalno pripraviti," je po zadnji posamični tekmi povedala letos naša najboljša biatlonka, ki je sezono končala na 23. mestu.

V nedeljo štafetna preizkušnja


V nedeljo bo v Sibiriji prvič na sporedu tekma mešanih štafet, ki bo štela za naslove svetovnih prvakov. Kot je že pred dnevi pojasnil predsednik Mednarodne biatlonske zveze (IBU) Anders Besseberg, je bilo potrebno tekmo uvrstiti v koledar že za letošnjo sezono, da bi jo lahko prvič predstavili že na olimpijskih igrah leta 2010. Mednarodni olimpijski komite (MOK) namreč zahteva, da mora pred tem vsaj štirikrat potekati svetovno prvenstvo, preden je disciplina lahko uvrščena v program iger.

Za premiero sta prijavljeni tudi dve slovenski štafeti. V prvi bodo tekmovali Tadeja Brankovič, Teja Gregorin, Janez Marič in Janez Ožbolt, v drugi pa Dijana Grudiček, Andreja Mali, Matjaž Poklukar in Klemen Lauseger. Na štartu bo 24 štafet, ki bodo sestavljene iz dveh tekmovalk in dveh tekmovalcev. Vsi štirje morajo preteči po šest kilometrov, najprej obe biatlonki, nato oba biatlonca, ostala pravila pa so enaka tistim iz klasičnih štafetnih tekem.

Izidi:

Moški:
1. Raphael Poiree (Fra) 40:32,0 (2)
2. Ole Einar Bjoerndalen (Nor) + 14,5 (2)
3. Sergej Rožkov (Rus) 44,8 (1)
4. Stian Eckhoff (Nor) 51,4 (3)
5. Tomasz Sikora (Pol) 54,4 (3)
6. Ilmars Bricis (Lat) 54,7 (2)
7. Chengye Zhang (Kit) 1:20,1 (3)
8. Carl-Johan Bergman (Šve) 1:30,1 (2)
9. Frode Andresen (Nor) 1:34,7 (5)
10. Sergej Čepikov (Rus) 1:48,9 (4)

Ženske:

1. Olga Zajceva (Rus) 38:08,2 (1)
2. Kati Wilhelm (Nem) + 16,6 (2)
3. Ana Bogalij (Rus) 30,9 (1)
4. Svetlana Išmuratova (Rus) 38,2 (0)
5. Andrea Henkel (Nem) 47,1 (2)
6. Xianying Liu (Kit) 1:04,4 (3)
7. Natalija Guseva (Rus) 1:18,7 (3)
8. Pavlina Filipova (Bol) 1:31,5 (2)
9. Simone Denkinger (Nem) 1:42,6 (4)
10. Michela Ponza (Ita) 1:43,2 (2)
...
27. Tadeja Brankovič (Slo) 3:57,4 (6)


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta