Ko so košarkarji Uniona Olimpije pred tedni v Tivoliju premagali evroligaški moštvi, atenski Olympiakos iz Pireja in CSKA iz Moskve, vodstvo tivolskega kluba ni govorilo o sanaciji starih klubskih dolgov v višini več kot pet milijonov evrov. Ko pa je Union Olimpija zadnje tedne padla v serijo poraznih rezultatov v Evroligi in regionalni Ligi NLB ter hkrati izgubila tekmovalno vizijo in moštveno podobo, je predsednik kluba Jure Jež naenkrat izpostavil skrivnostno sanacijo in 'blokiral' nakup novih igralcev.
Trener Uniona Olimpije Memi Bečirovič, ki nikoli ni bil prvi izbor predsednika Ježa, je tudi po zadnjem tivolskem porazu v soboto proti moštvu FMP iz beograjskega predmestja Železnik zahteval odpustitev nekaterih posameznikov in nakup novih. Vendar Bečirovič s svojimi željami in zahtevami ni odšel do predsednika kluba, saj mu je že direktor Janez Rajgelj dejal, da je klub v sanaciji.
Kaj pravzaprav pomeni, da je Union Olimpija v sanaciji? Vodstvo ljubljanskega kluba namreč do danes niti z rahlim namigom ni uradno ali vsaj napol uradno pojasnilo, kaj se pravzaprav v resnici dogaja s poravnavo starih (milijonskih) klubskih dolgov do igralcev, strokovnega vodstva, države in poslovnih partnerjev. Izjave o tej prikriti sanaciji ponavadi po porazih najraje dajejo predsednik Jež, direktor Rajgelj in član klubskega upravnega odbora Peter Vilfan. In ti klubski funkcionarji te izjave najraje dajejo po klubskih hodnikih, lokalih in na decembrskih novoletnih zabavah.
Vodstvo Uniona Olimpije je že pred meseci največjim upnikom ponudilo nekakšno tretinsko poravnavo dolga, na kar je večina menda tudi pristala. Vprašanje pa je, kako od takrat pa do danes sploh poteka to plačevanje dogovorjenega pogodbenega zneska.
Ali ima vodstvo kluba morda poseben črn fond, v katerega največji pokrovitelji delno nakazujejo svoj sponzorski denar in iz katerega zdaj Union Olimpija plačuje stare dolgove? Sanacija tivolskega kluba, ki bi za normalizacijo razmer potreboval najmanj tri ali štiri sezone, je tako postala nedorečeni mehanizem, s katerim vodstvo kluba upravlja po potrebi, predvsem pa v najbolj kritičnih tekmovalnih trenutkih.
Izgubljeni paket Bečirovič - Rajgelj
Razočarani trener Bečirovič je pravzaprav že na izhodu iz tivolskega kluba, po sobotnem porazu je ponudil celo odstop, saj se počuti kot velika žrtev te klubske sanacije. Na zelo nevarnem klubskem prepihu je tudi direktor Rajgelj, zdi pa se, da bosta že kmalu v paketu „odletela“ kar oba, torej prvi trener in vodilni klubski operativec.
V primeru evroligaškega poraza v četrtek zvečer v Tivoliju proti Montepaschiju iz Siene bo iz Union Olimpije skoraj zagotovo prvi odšel trener Bečirovič, direktor Rajgelj pa bo v Tivoliju v imenu Ježeve sanacije verjetno počakal do naslednjega sodnega dne.
Res pa je predvsem, da mora biti tudi v času krize in sanacije nekdo trener in direktor. Predsednik Jež pa bi moral v teh razmerah že zdavnaj stopiti pred predstavnike medijev, igralce, strokovno vodstvo in navijače ter jim pojasniti, kaj za delovanje kluba in moštva pomeni prava sanacija in kaj tivolska „sanacija“.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.