Armstrongu rumena majica

Pariz, 05. 07. 2005 00.00 |

Ameriška kolesarska ekipa Discovery Channel je zmagovalka torkovega moštvenega kronometra na dirki Tour de France.

Armstrongu so bile za rumeno majico dovolj že prve štiri etape (Foto: Reuters)
Armstrongu so bile za rumeno majico dovolj že prve štiri etape (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Na lanski dirki je Armstrong publiko v negotovosti držal precej dlje, saj se je v rumeno odel šele proti koncu dirke.

Kronometer je potekal od Toursa do Bloisa v skupni dolžini 67,5 kilometra, Američan Lance Armstrong pa je s tem prevzel tudi rumeno majico vodilnega v skupnem seštevku. Drugo mesto je z dvema sekundama zaostanka osvojila ekipa CSC, dosedanji vodilni in član slednjega moštva Američan David Zabriskie je padel dober kilometer pred ciljem in tako izgubil rumeno majico, tretje mesto pa so osvojili člani nemškega T Mobila z Nemcem Janom Ullrichom (+0:35).

Letošnji 92. Tour de France, oziroma bolje Tour de Lance, že ima novega vodilnega, moža, ki mu mnogi že nekaj tednov napovedujejo skupno sedmo zmago. Lance Armstrong, spet v svoji najljubši odpravi - rumeni - je bil na tokratnem moštvenem kronometru znova obdan z odličnimi kolesarji, ki so na koncu postavili najboljši čas in za dve sekundi prehiteli najostrejše tekmece, norveško ekipo CSC. Armstrong ima pred najbližjim zasledovalcem, drugouvrščenim rojakom in moštvenim kolegom Georgejem Hincapiejem 55 sekund prednosti.

David Zabriskie je po nesrečnem padcu rumeno majico moral predati rojaku Armstrongu FOTO: Reuters

Ekipa CSC je imela veliko smolo, saj je njihov prvi mož, ki si je doslej lastil rumeno majico vodilnega - Američan David Zabriskie, padel poldrugi kilometer pred ciljem. Zabriskieju je na enem izmed zavojev zdrsnil čevelj s pedala in padec je bil neizbežen. Ker se je to zgodilo več kot kilometer pred ciljem, Američan ni bil upravičen do časa, ki ga je dosegla njegova ekipa in je tako nazadoval na deveto mesto. Za posamezno ekipo sicer zadostuje, da ciljno črto prečka najmanj pet članov moštva, pri čemer se čas ustavi pri zadnjem - petem. Zabriskie je s solzami v očeh in z drugim kolesom le pripeljal čez ciljno črto, poln odrgnin na levem boku in stegnu ter rumeno majico predal rojaku Armstrongu.

T Mobile je bil z Janom Ullrichom tokrat na tretjem mestu
T Mobile je bil z Janom Ullrichom tokrat na tretjem mestu FOTO: Reuters

Nemški T Mobile je bil z Janom Ullrichom tokrat tretji, s kar precejšnjim zaostankom 35 sekund. Nemško moštvo je bilo sicer nekaj časa na vmesnih postajah v vodstvu, vendar so kolesarji Discoveryja in CSC kmalu postavili stvari na svoje mesto. Bitka o končnem zmagovalcu se je v zadnjih kilometrih tako bila le še med omenjenima ekipama, pri čemer so imeli kolesarji Discoveryja več moči.

Gorazd Štangelj
je z ekipo Lampre preizkušnjo končal na 17. mestu od skupaj 21 ekip, z zaostankom nekaj več kot štiri minute za zmagovalci. Štangelj je skupno 112., za Armstrongom pa zaostaja pet minut in osem sekund.