Šport

Armstrong dobil 'kraljevsko' etapo

Toulouse, 21. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Američan Lance Armstrong (US Postal) je zmagovalec 15. etape kolesarske dirke po Franciji.

Lance Armstrong
Lance Armstrong FOTO: Reuters

Za 159,5 km dolgo preizkušnjo od Bagneres-De-Bigorra do Ardidena je štirikratni zaporedni zmagovalec francoske pentlje in vodilni v skupnem seštevku potreboval 4:29:26 ure. Drugo mesto je na "kraljevski" etapi osvojil Španec Iban Mayo, tretje Nemec Jan Ullrich, oba pa sta za Američanom zaostala 40 sekund. V skupnem seštevku ob 100-letnici te dirke je Armstrong prednost pred drugouvrščenim Ullrichom povečal na 1:07 minute, Kazahstanec Aleksander Vinokurov pa zdaj zaostaja že 2:45 minute.

Petnajsta etapa najbolj prestižne kolesarske dirke je imela vse značilnosti najbolj razburljivega filma, glavni junak pa je bil v zadnjih štirih letih absolutni kralj kolesarskih stez - Lance Armstrong. Kolesar iz ameriške zvezne države Teksas se je deset kilometrov pred ciljem izjemno naporne preizkušnje v Pirenejih znašel v silno nezavidnem položaju, saj je s krmilom svojega kolesa zahakljal torbico, ki jo je eden od številnih kolesarskih navdušencev ob progi obesil kar okoli pasu. Sledil je neizbežen padec, v katerega je bil vpleten tudi Mayo, ki pa Armstronga ni vrgel iz tira. Takoj po padcu je "zajahal" svoje kolo in z visoko frekvenco pedaliranja ujel tekmece, predvsem najbolj nevarnega Nemca Ullricha, ki je v gentlemenskem slogu počakal na "nesrečnega" Američana in se Armstrongu oddolžil za enako potezo na dirki pred dvema letoma.

Osem kilometrov pred koncem vzpona na 1.715 metrov visoki Luz Ardinen je sledila nova drama, znova pa je zanjo poskrbel Armstrong. Američan je popolnoma pozabil na nezgodo in napadel z vso močjo, njegovega "ubijalskega" tempa pa ni mogel nihče slediti. Ullrich, Mayo in manjša skupinica kolesarjev je le nemočno opazovala, kako se Armstrong iz metra v meter oddaljuje in nabira prednost. Ta je približno štiri kilometre pred ciljem že znašala več kot minuto, toda v končnici je bil tudi Armstrong "žrtev" lastnega ritma, skupinica zaostankarjev pa je prebrodila krizo in v cilj prikolesarila s 40-sekundnim zaostankom. "Po padcu me je kar streslo. Rekel sem si: Lance, če želiš zmagati na Touru, potem je to pravi trenutek. Za padec sem morda nekoliko kriv tudi sam, saj sem vozil preveč pri robu. Vsekakor je bil zame danes velik dan, vendar spet ponavljam. Tour se konča šele na elizejskih poljanah. Vedno se še kaj zgodi," je po današnji zmagi menil 31-letni Armstrong. Z zmago in povečano prednostjo se je Američan spet korak približal petemu slavju na francoski kolesarski pentlji.

Naziv kraljevska etapa pa si je današnji odsek dirke prislužil zaradi vzpona na 2115 metrov visoki Col du Tourmalet. Na 18,3 kilometra dolgem vzponu z največjim klancem 9,5 odstotka je kar 1450 metrov višinske razlike. V programu Toura je bil vzpon na ta vrh že 74., prvič pa leta 1910. Tokrat je bil najhitrejši na vrhu Francoz Sylvain Chavanel.

Armstrongova prednost pred drugouvrščenim Ullrichom je pred začetkom petnajste etape znašala petnajst sekund, po koncu ponedeljkove izjemno naporne preizkušnje pa je narasla na 1:07 minute. Jutri (torek) čaka kolesarje zaslužen počitek, odločitev o letošnjem zmagovalcu pa bo bržkone padla na 49-kilometrskem kronometru od Pornica do nantesa v soboto. Iz boja za zmagoslavje je dokončno "odpadel" Kazahstanec Vinokurov - zaostaja že 2:45 minute - odločitev bo torej padla med Američanom in Nemcem. Na zadnji preizkušnji za čas je Ullrich pokazal izjemno moč, povsem zasenčil tekmece in drugouvrščenega Armstronga premagal za dve minuti. Zaostanek 1:07 minute je kolesar italijanskega poklicnega moštva Bianchi vsekakor sposoben nadoknaditi, toda v telesu Armstronga je še veliko energije in predvsem želje po peti zaporedni zmagi na najbolj prestižni kolesarski dirki na svetu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10