Američani osvojili bron

Tokio, 02. 09. 2006 11.46 |

Ameriški košarkarji so na SP premagali Argentino in osvojili tretje mesto. Francozi so z zmago nad Turki peti.

Košarkarji ZDA so v tekmi za 3. mesto na svetovnem prvenstvu v Tokiu premagali Argentino s 96:81 (21:27, 50:49, 69:62).

Bron je za Američane slaba tolažba
Bron je za Američane slaba tolažba FOTO: Reuters
V nedeljo bo ob 12. 30 veliki finale med Grčijo in Španijo, za sedmo mesto pa bosta igrali še reprezentanci Nemčije in Litve.
Američani so osvojili svojo jubilejno deseto medaljo na svetovnih prvenstvih, kar pa je slaba tolažba, saj nima zlatega leska, kot so pričakovali pred prvenstvom. V tekmi za tretje mesto so v drugem polčasu nadigrali ekipo Argentine in se tako okitili z bronasto kolajno.

V prvem polčasu je kazalo, da bodo tudi olimpijski prvaki iz Aten vzeli skalp zvezdnikom iz lige NBA, a so ti v nadaljevanju vendarle uredili svoje vrste in se izognili še eni blamaži na tem prvenstvu. Pri Argentincih je bil Manuel Ginobili (10 točk) le bleda senca ključnega igralca San Antonia Spurs, medtem ko so se na drugi strani vsi pomembnejši košarkarji razigrali in zadevali z vseh pozicij. Dwyane Wade (32 točk, met iz igre 13:17) je bil nerešljiva uganka za branilce Argentine, LeBron James (22 točk, 9 skokov) je odigral najboljšo tekmo na prvenstvu, Carmelo Anthony (15) in Elton Brand (11) pa sta dodala svoj pričakovan prispevek.
Ameriški trener Krzyzewski daje igralcem napotke
Ameriški trener Krzyzewski daje igralcem napotke FOTO: Reuters

Američani so prvič na srečanju povedli šest sekund pred koncem prvega polčasa po trojki Anthonyja. Ekipi sta bili nato izenačeni vse do 27. minute (60:57), ko je ZDA uspel niz sedmih točk in pobeg na 67:57. Od tu za branilce srebra z zadnjega svetovnega prvenstva v Indianapolisu ni bilo več povratka. Američani so se namreč sprostili, z nekaj atraktivnimi potezami so na svojo stran pridobili japonske gledalce na tribunah, in v zadnjih desetih minutah povsem zmleli južnoameriške podprvake.

Do konca petnajstega svetovnega prvenstva v Saitami pri Tokiu sta ostali le še dve tekmi. V nedeljo ob 9.30 bodo na parket dvorane Super Arena stopili Nemci in Litvanci, ki se bodo merili za sedmo mesto, ob 12.30 pa je na sporedu še veliki finale med Grčijo in Španijo. Evropski prvaki Grki so nesporni favoriti za zlato medaljo, saj je dan pred tekmo dokončno jasno, da bodo Španci nastopili brez Paua Gasola, ki si je poškodoval nogo v predzadnji minuti polfinala proti Argentini.

Statistika tekme:

Dvorana Super Arena, gledalcev 18.000, sodniki: Zavlanos (Grčija), Arteaga (Španija), Butler (Avstralija)
ZDA: Hinrich 2, James 20 (4:5), Battier 2 (0:1), Wade 32 (3:4), Paul 4, Bosh 1 (1:2), Howard 7 (3:6), Brand 13 (3:6), Anthony 15 (1:6)
Argentina: Scola 19 (1:2), Ginobili 10 (6:10), Sanchez 6, Oberto 6, Herrmann 5, Fernandez 2, Delfino 13, Nocioni 18 (2:2), Wolkowyski 2 (0:2)
Prosti meti: ZDA 15:30, Argentina 9:16
Met za dve točki: ZDA 30:54, Argentina 30:54
Met za tri točke: ZDA 7:18 (Wade 3, James 2, Anthony 2), Argentina 4:21 (Nocioni 2, Delfino, Herrmann)
Skoki: ZDA 41 (33 + 8), Argentina 41 (30 + 11)
Osebne napake: ZDA 17, Argentina 29
Pet osebnih: Brand (39.), Scola (39.)

_________________________________________________

Francozi na koncu peti

Košarkarji Francije so v tekmi za 5. mesto na svetovnem prvenstvu v Tokiu premagali Turčijo s 64:56 (20:7, 35:20, 49:43).

Francoski košarkarji so na svetovnem prvenstvu na Japonskem osvojili končno peto mesto FOTO: Reuters

Košarkarji Francije so osvojili končno peto mesto, Turčija pa je petnajsto svetovno prvenstvo zaključila na šestem mestu. Za obe ekipi je to zgodovinski dosežek; Francozi so zabeležili oziroma izenačili drugo najvišjo uvrstitev na svetovnih prvenstvih (leta 1954 so bili četrti, 1963 pa prav tako peti), Turki pa so na svojem drugem zaporednem svetovnem prvenstvu izboljšali deveto mesto iz Indianapolisa 2002.

Tekma ni bila pretirano zanimiva, saj so bili Francozi vseskozi v prednosti in mirno nadzorovali dogodke na parketu. Ko so v 22. minuti povedli z 41:23, se jim je nasmihala gladka in visoka zmaga, toda do konca tretje četrtine so zmogli le še en koš iz igre, kar je Turčija znala izkoristiti in se z delnim izidom 17:3 približati na 44:40. Hkrati pa je bilo to tudi vse s strani Turkov, ki so nato znova zaostali (55:46) in se od zmage dokončno poslovili, ko je slovenski sodnik Saša Pukl pri izidu 55:51 dosodil namerno osebno napako turškemu igralcu Pekerju. Francija je pobegnila na 60:51 in prednost zadržala do konca.

Francozi so bili vseskozi v prednosti
Francozi so bili vseskozi v prednosti FOTO: Reuters

Dvorana Super Arena, gledalcev 13.000, sodniki: Mercedes (Dominikanska republika), Pukl (Slovenija), Mijatake (Japonska)
Turčija: Akyol 10 (3:6), Kurtoglu 4 (2:2), Atsur 15 (2:2), Ilyasova 9 (5:6), Gonlum 6 (4:8), Erden 1 (1:2), Peker 8 (3:4), Demirel 3
Francija: Gomis 8 (4:7), Gelabale 2, Foirest 10 (3:4), M. Pietrus 6 (1:2), Bokolo 5, F. Pietrus 12 (6:10), Diaw 8 (2:4), Turiaf 2 (2:4), Weis 11 (1:6)
Prosti meti: Turčija 20:30, Francija 19:37
Met za dve točki: Turčija 9:42, Francija 18:41
Met za tri točke: Turčija 6:20 (Atsur 3, Akyol, Peker, Demirel), Francija 3:11 (Foirest, M. Pietrus, Bokolo)
Skoki: Turčija 45 (27 + 18), Francija 44 (34 + 10)
Osebne napake: Turčija 33, Francija 23
Pet osebnih: Peker (36.), Atsur (39.), Diaw (39.), Arslan (40.)