5268 kilometrov plavanja po Amazonki je svetovnega rekorderja Martina Strela popolnoma izčrpalo, zato so ga takoj po prihodu v Belem odpeljali v bolnišnico. 52-letnika so morali v mestu ob ustju Amazonke dobesedno potegniti iz vode, takoj nato pa so mu priskočili na pomoč zdravniki. Ultramaratonski plavalec je imel namreč tako visok srčni pritisk, da mu je že grozil srčni napad.
Odpeljali so ga v bolnišnico, kjer pa ni ostal dolgo, saj je želel, da zanj poskrbijo zdravniki, ki so ga spremljali na poti. Njegovo stanje je zdaj stabilno, so sporočili, vendar pa bo potreboval še nekaj dni počitka.
Strel se je med plavanjem po drugi najdaljši reki na svetu od izvira v Peruju do izliva v Braziliji boril z vrsto nevšečnosti. Zaradi močnega sonca je na perujskem delu poti dobil hude opekline po obrazu. Nekaj časa je zato plaval s posebno masko, ki so jo zanj izdelali člani spremljevalne ekipe. V Braziliji je bilo vreme prijaznejše, začele pa so se druge tegobe. Dobil je odrgnine, infekcije, imel je težave z želodcem, mučila ga je vrtoglavica, zapadel je celo v delirij. Proti koncu podviga se je vse le še stopnjevalo, je povedal njegov sin Borut Strel. "V zadnjih dneh je bilo pa vse živo, ne. V bistvu ni mogel hoditi. Ko je prišel ven iz čolna, smo mu morali kar malo pomagati na vsaki strani. Bil je sesut," je pripovedoval.
Na cilju v Belemu je Strela pričakalo več sto ljudi. "To je fantastično. On je junak, zgled za vse," je dejal eden od njih. "Dobro jutro Belem! Hvala ti, Belem!" pa so bile Strelove besede. "Tu v Braziliji delajo čudovite sprejeme. Ogromno ljudi pride," je povedal v pogovoru za 24UR. Navdušen je tudi nad mediji, ki so mu namenjali ogromno pozornosti. "Tukaj šport res nekaj pomeni. Da s plavalno disciplino, s plavanjem, prideš na prvo stran časopisov, to je velik dosežek," je dejal.
Od Atalaye do Belema
Strel je svoj podvig začel v mestu Atayala v perujski džungli. Čeprav je bilo tam plavanje precej lažje kot ob koncu poti, ni bilo prav nič prijetno. V vodo so morali zliti več veder živalske krvi, da ne bi piranhe napadle plavalca.
Grožnjo so predstavljali tudi rečni pirati, ekipo je zato del poti spremljala kar vojska. Med plavanjem se je Strel enkrat ujel v vrtinec, na zadnjem delu poti pa je bil največja težava protitok zaradi valov z oceana.
Domov šele poleti
Strel bo še nekaj dni ostal v Braziliji, nato se bo odpravil v Združene države, v Los Angeles. "Tam je denar, tam je kruh. Tam ti položijo rdeč tepih. Doma v Sloveniji tega ne boste storili. Zato grem tja, kjer so mi naklonjeni," je povedal. V Los Angelesu se bo ukvarjal s projektom 'Amazonka po Amazonki'. V pripravi je namreč dokumentarni film o njegovem podvigu, nastaja pa tudi knjiga.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.