Ekipa Tampa Bay Buccaneers je pod vodstvom trenerja Jona Grudna, ki je še lani vodil prav Oakland, že v svojem prvem finalu osvojila naslov prvakov. Oakland pa je po treh zmagah v letih 1977, 1981 in 1984 moral drugič po letu 1968 priznati poraz v Super Bowlu.
Finale na stadionu Qualcum v San Diegu pred 67.600 gledalci, ki so si morali vstopnice zagotoviti najkasneje pred pol leta, je ponudil spopad med Tampo z najboljšo obrambo v ligi, ter favoriziranim Oaklandom z najboljšim napadom. Uspešnejši so bili floridski nogometaši. Tudi v finalu so se izkazali z odlično obrambo; začetek je sicer pripadel Raidersom, ki so že po dobri minuti z zadetkom povedli s 3:0. A se Tampa še zdaleč ni predala, s trdo obrambo so tekmecem preprečili dostop do svojega gola. Tampa je petkrat prestregla napad tekmecev, kar je rekord v finalih NFL. Po treh od teh petih prestreženih akcij so sami dosegli zadetke, trikrat so uspešno izvedli "touchdown". Polčas so dobili z 20:3, rezultat pa je bil 17 minut pred koncem že 34:3 za novince v finalu. Zadnje upanje za Oakland, ki se je v finalu NFL znašel prvič po 19 letih in zadnjem naslovu prvakov, so pomenili trije "touchdowni" in znižanje na 21:34, nato pa je vajeti v svoje roke prevzel Derrick Brooks. V zadnjih 78 sekundah tekme je še z dvema "touchdownoma" zapečatil usodo kalifornijskega moštva ter svoji ekipi omogočil, da je dvignila pokal za svetovne prvake, kot v ZDA imenujejo zmagovalce Super Bowla. Novi prvaki bodo dobili po 63.000 dolarjev nagrade, vsak pa si bo nataknil tudi zmagovalni prstan, vreden 5000 dolarjev.
"Postali smo eni najboljših v zgodovini. Nikoli ne moreš reči, da si samo ti najboljši. Si eden najboljših. Dokazali smo jim, da smo pravi," se je veselil branilec Tampe Dexter Jackson, ki so ga po tekmi izbrali za najkoristnejšega igralca (MVP) v finalu. Postal je šele sedmi obrambni igralec v 37-letni zgodovini Super Bowla s to lovoriko, prislužil pa si jo predvsem z dvema prestreženima napadoma Oaklanda. Med njima je bil tudi tisti, ki je njegovemu moštvu nato omogočil prvi zadetek ter prevzem vodstva v drugi četrtini. Takrat je Martin Gramatica po 43 jardih dosegel zadetek za 6:3, vodstva pa Tampa do konca tekme ni več spustila iz rok. "Težko je. Igrali smo slabo in premagalo bi nas tudi kakšno slabše moštvo kot Tampa. Stvari včasih uberejo nepričakovano pot," je bil po tekmi razočaran 36-letni veteran Raidersov Tim Brown, ki je na nastop v Super Bowlu čakal 15 sezon.
Zgodovina moštva iz Tampe je dolga 27 let. Vstop v najkakovostnejše tekmovanje v ameriškem nogometu leta 1976 ni bil najboljši, saj je ekipa na začetku doživela 26 zaporednih porazov, pa tudi kasneje niso imeli veliko uspeha. Med leti 1983 in 1996 so bili najslabše moštvo v ligi. Eden odločilnih elementov za letošnjo nekoliko nepričakovano zmago Tampe pa je bil nedvomno trener Jon Gruden. Potem ko je štiri leta preživel na čelu Oaklanda, so ga v moštvu pred slabim letom dni prodali na Florido. Vztrajni lastnik Tampe Malcolm Glazer je zanj plačal za trenerja zelo velikih osem milijonov dolarjev, tekmecem pa prepustili še po dva izbora v prvem in drugem krogu nabora NFL. Toda posel, ki je zaradi velikega finančnega vložka presenetil vse ljubitelje ameriškega nogometa, se je izkazal vrednega vsakega penija leto kasneje, ko sta se moštvi nepričakovano srečali v velikem finalu. Gruden je zaradi poznavanja nekdanjega moštva zasnoval taktiko, s katero so njegovi varovanci uspešno ustavljali napade Oaklanda, predvsem pa onemogočili najkoristnejšega igralca lige, napadalca Oaklanda Richa Gannona, sicer njegovega dobrega prijatelja. Gruden je z 39 leti postal najmlajši trener z naslovom prvaka v zgodovini NFL. "To je najboljša stvar, ki se mi je kadarkoli zgodila. To je za naše igralce, naše navijače. Sijajno. Upam, da smo si danes prislužili nekaj ugleda," je ob največjem uspehu floridskega moštva dejal Gruden.
Veliki zmagovalci Super Bowla bodo okus zmagoslavja še en dan okušali v San Diegu, nato pa se bodo vrnili domov, kjer jim bodo na domačem stadionu Raymond James pripravili veličasten sprejem. Medtem pa so se v Oaklandu po porazu že soočali z divjanjem razočaranih navijačev. Policija je morala uporabiti tudi solzivec, da je razgnala množico, ki je v središču mesta razbijala in zažigala avtomobile.