Na današnji novinarski konferenci je minister za šolstvo Jernej Pikalo dejal, da je praksa uporabe alarmov v šolskih jedilnicah popolnoma nesprejemljiva, saj otroci za neplačane položnice niso in ne smejo biti krivi. Predstavniki ministrstva so se danes pogovorili z ravnateljico IV. osnovne šole Celje, ki je zagotovila, da so zvočni signal izključili.
Pikalo: Tudi jaz kdaj pozabim plačati položnico
"Tudi jaz sem starš in slučajno sem tudi jaz minuli mesec prepozno plačal položnico. In nedopustno je, da bi mojemu ali kateremukoli drugemu otroku zvonilo, ker jaz nisem pravočasno plačal položnice. Moj otrok ni nič kriv in niti ne zna plačati položnice, kriv sem jaz in gre za odnos starša s šolo," je bil odločen minister. Kot je dodal, sicer razume šole, da imajo težave z izterjavo, a to "ni in ne sme biti na plečih otrok". "Najmanj kar pričakujem od ravnateljic in ravnateljev je, da bodo sami poskrbeli za najvišji standard medčloveških odnosov," je bil kritičen minister.
Ministrstvo je na šolo že poslalo pristojno inšpekcijo, ki bo ugotovila, ali je šlo v tem primeru še za kakršnekoli druge kršitve. Kdaj bodo znani rezultati nadzora, Pikalo ne ve, je pa inšpektorica po njegovih besedah šolo danes že obiskala. Ob tem Pikalo ne želi ničesar prejudicirati, a če bo inšpekcija ugotovila kršitve, bo ministrstvo ukrepalo primerno ter v skladu s pristojnostmi svetu šole predlagalo razrešitev ravnateljice, je dejal.
Na vprašanje, ali v državi obstaja še kakšen podoben primer, je Pikalo odgovoril, da ministrstvo sicer informacij o tem ne zbira, a da po njihovih ocenah na večini šol uporabljajo nek sistem za beleženje prejemanja plačil. Nekaj šol, in med njimi je tudi IV. osnovna šola Celje, je že pred leti prešlo na elektronsko obliko nadzora, a po do zdaj znanih podatkih ministrstva je bila omenjena celjska šola edina, ki je neplačane položnice "sankcionirala s piskom". Kljub temu bo ministrstvo v prihodnjih dneh opravilo poizvedbo tudi po ostalih šolah, je še napovedal Pikalo.
Ožigosanaje otrok za napake staršev
Novica je povzročila plaz kritik na račun vodstva šole in samega sistema. Komentarji na družabnih omrežjih kar dežujejo, največ pa vas je mnenja, da gre za povsem nepotrebno diskriminacijo in ožigosanje otrok, ki s samimi plačili nimajo nič.
Da bi se dalo zadevo povsem drugače reševati, brez da se izpostavlja otroka, je prepričana tudi informacijska pooblaščenka. "Šola poskuša na plečih otroka prisiliti starše, da plačajo položnice," je v oddaji Svet na Kanalu A dejala Nataša Pirc Musar in dodala: "V pravni državi se to dela drugače. Poznamo vzvode izvršbe. Danes je izvršba prek sodišč zelo hitra, zato ne vidim razloga, da bi otroke metali v isti koš, kot njihove starše." In, če ravnateljica ne bo umaknila spornih ključkov oziroma preprečila piskanja teh ključkov, potem bodo v uradu informacijske pooblaščenke poskrbeli, da bo temu tako, je še dodala Pirc Musarjeva.
V uradu informacijske pooblaščenke so že pred leti obravnavali podoben primer, le da je takrat šlo za razdeljevanje opominov otrokom kar pred celim razredom. Otroci so nato opomine odnesli svojim staršem domov. Informacijske pooblaščenka poudarja, da je takšno početje nedopustno in da obstajajo pravne poti za urejanje neplačil.
Ravnateljica omenjene osnovne šole, kjer imajo te ključke, opozarja, da so sistem uvedli že pred osmimi leti in da se do sedaj nihče ni zaradi njega pritoževal. Kot pravi, so ključke za kosila uvedli zaradi evidenc. Starše, ki niso plačali kosil, sicer pozovejo k plačilu, če pa položnice še vedno ne poravna, začne ključek otroka pri evidentiranju ob prihodu v jedilnico, piskati. Tak ukrep se ravnateljici ne zdi sporen. Prav tako pravi, da je sistem učinkovit, saj imajo vedno manj neplačnikov. "Starši imajo vse možnosti, da do tega ne pride. Korektno poravna svoje obveznosti, ali pa se obrne na šolo in pove, da ima težave, pa mu bomo pomagali," pravi ravnateljica.
A očitno bo morala ravnateljica poseči po drugačnem načinu evidentiranja otrok, saj je ministrstvo posredovalo in doseglo, da se omenjeni sistem umakne.
KOMENTARJI (350)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.