Tako slovenska kot tudi evropska zakonodaja dopuščata skladiščenje obveznih rezerv na ozemlju druge države le na podlagi posebnih meddržavnih sporazumov. V skladu s podpisanim sporazumom se smejo rezerve, skladiščene na ozemlju Nemčije, prišteti k obveznim rezervam, ki jih mora zagotavljati Zavod za obvezne rezerve nafte in njenih derivatov in se lahko v vsakem trenutku neovirano prenesejo na ozemlje Slovenije.
Zakon o dopolnitvah zakona o blagovnih rezervah določa zagotavljanje in oblikovanje obveznih rezerv nafte in njenih derivatov v višini 90-dnevne porabe v preteklem letu. Na podlagi zakona je bil ustanovljen Zavod za obvezne rezerve nafte in njenih derivatov, ki izvaja gospodarsko javno službo oblikovanja obveznih rezerv nafte in njenih derivatov.
Slovenija se je v Državnem programu za prevzem pravnega reda EU do konca leta 2002 obvezala, da bodo 60-dnevne zaloge oblikovane predvidoma do leta 2002, 90-dnevne pa do konca leta 2005. V pogajalskih izhodiščih za pogajanja o pristopu k Evropski uniji je Slovenija za oblikovanje obveznih rezerv nafte in njenih derivatov zahtevala prehodno obdobje v trajanju treh let od predvidenega datuma pristopa k Evropski uniji. Do izgradnje manjkajočih skladišč bo del obveznih rezerv Slovenije skladiščen v državah Evropske unije.