Kot je v Bruslju poudaril tiskovni predstavnik zavezništva Yves Brodeur, ni točno, da je zveza NATO pomagala albanskim skrajnežem pri pobegu. "NATO je deloval na zahtevo makedonskih oblasti in ob popolni podpori vlade narodne enotnosti. Posredovali smo, da bi olajšali rešitev," je dodal.
Dan po razglasitvi premirja, ki sta ga Skopje in Osvobodilna narodna vojska (ONV) dosegla po posredovanju mednarodne skupnosti, predvsem zveze NATO, se je namreč v ponedeljek približno 800 albanskih skrajnežev umaknilo iz Aračinova, ki leži 15 kilometrov severno od Skopja, v smeri proti severu. Skrajneži lahko so ob umiku s sabo vzeli vse orožje, kar je bila tudi glavna zahteva ONV. Približno takrat, ko se je začel umik Albancev, je ob napadu na policijski položaj na Popovi šapki v bližini Tetova umrl en policist, štirje pa so bili ranjeni.
Zaradi omogočenja umika albanskih skrajnežev skupaj z orožjem in omenjenega napada je sinoči v Skopju protestiralo več tisoč ljudi. Makedonsko notranje ministrstvo je danes prebivalce pozvalo, naj bodo mirni in spoštujejo javni red ter naj ne povzročajo incidentov.