Spominske slovesnosti v Auschwitzu so se med drugim udeležili preživeli taboriščniki ter mladi iz Nemčije in Poljske, pa tudi ljudje, ki so med drugo svetovno vojno rešili Jude.
V nasprotju s preteklimi leti pa se žalne slovesnosti ob dnevu spomina na holokavst zaradi spoštovanja sabata letos niso udeležili Judje, ki so preživeli holokavst, in predstavniki judovskih združenj na Poljskem.
Slovesnosti ob dnevu spomina na holokavst danes potekajo tudi v številnih drugih evropskih državah, med drugim v Nemčiji, Italiji in v Veliki Britaniji. Britanci so se žrtvev holokavsta na pobudo laburistov letos spomnili prvič. Osrednje slovesnosti v Londonu so se med drugim udeležili britanski premier Tony Blair, prestolonaslednik princ Charles, canterburryjski in westminstrski nadškof ter rabin Jonathan Sacks. Na slovesnosti so se spomnili tudi preživelih v genocidih v Kambodži, BiH in Ruandi.
V Nemčiji so slovesnosti v številnih mestih, med drugim v Berlinu, Hamburgu in Kielu spremljale demonstracije proti desničarskim skrajnežem, ki se jih je udeležilo več tisoč, ljudi, večinoma mladi. V Berlinu se je dopoldne v spomin na žrtve nacizma zbralo kakih 200 ljudi, ki so zahtevali čimprejšnje izplačilo odškodnin nekdanjim prisilnim delavcem v času nacizma. Popoldne pa je ob spomeniku holokavstu v nemški prestolnici potekala osrednja žalna slovesnost, ki se je udeležilo približno 2000 ljudi. Prireditve so organizirali tudi v Hamburgu, Kielu, Luebecku in Flensburgu.