
Cilj akcije, ki se je začela že decembra lani, je do konca letošnjega leta zbrati 80 milijonov tolarjev, ki so potrebni za nakup naprave.
V združenju so sicer zbrali že skoraj 1,5 milijona tolarjev, je povedala predstavnica združenja Špela Polak. Predsednica združenja Mojca Senčar pa je na današnji novinarski konferenci predstavila tudi zgodovino in aktivnosti združenja, so sporočili iz tega združenja.
Zbiranje sredstev poteka transparentno
Po mnenju Senčarjeve je izredno pomemben cilj akcije tudi, da zbiranje sredstev poteka popolnoma transparentno. Tako so se predstavniki Europe Donne, podjetja Krka in Vala 202, ki so podpisali transakcijski račun, dogovorili, da bo stanje na računu naraščalo le do potrebne vsote, medtem ko bo dvig z računa možen le ob sočasnem podpisu vseh treh strani. Potek akcije, aktualne novičke o akciji in tekoče stanje na transakcijskem računu lahko zainteresirani spremljajo na spletnih straneh Europe Donne (www.europadonna-zdruzenje.si/mamotom) in v novicah Europa Donna, ki izhajajo kot priloga Naše žene približno vsake tri mesece.
Mamotom naprava za odkrivanje netipnih sprememb dojk Mamotom je naprava za vakuumsko asistirano biopsijo netipičnih sprememb dojk, ki omogoča diagnostiko netipnih sprememb dojk z ambulantnim posegom. Med vsemi preiskavami za zgodnje odkrivanje raka dojk je mamografija oz. rentgensko slikanje najbolj uspešna v rednih, najbolje dveletnih razmakih. V primeru, da ima država organizirane sistematične mamografske preglede (screening ali presejalni program) za ženske med 50. in 69. letom starosti, se umrljivost za rakom dojk lahko zmanjša, kot to že beležijo v nekaterih razvitih zahodnih državah. Takšni programi običajno pripomorejo predvsem k temu, da ženske ne prihajajo na preglede takrat, ko je že prepozno.
Rak na dojkah najpogostejši rak pri ženskah v Sloveniji
Vendar pa Slovenija še vedno nima organiziranega presejalnega programa in tudi izvajanje že pred nekaj časa pripravljenih strokovnih smernic za odkrivanje, diagnostiko in zdravljenje raka dojk se prav tako še ni začelo. Šele ko bo prišlo do dejanskega izvajanja omenjenih programov, ki so jih pripravili vodilni slovenski strokovnjaki, bomo tudi v Sloveniji lahko poročali o manjši umrljivosti za to boleznijo, menijo v združenju.
Rak dojk je v Sloveniji najpogostejši rak pri ženskah, saj je vsak peti nov primer raka pri ženskah rak dojk. Po podatkih registra raka za Slovenijo se je zbolevnost začela povečevati od leta 1950, medtem ko je današnja zbolevnost okrog 91 obolelih na 100.000 žensk (okrog 1000 novih bolnic letno), s čemer se Slovenija uvršča v sredino svetovne lestvice. V večji meri sicer zbolevajo ženske v osrednji in zahodni Sloveniji. Izjemno redko se rak pojavi pred 30. letom starosti, tri četrtine žensk pa zboli po svojem 50. letu. V Sloveniji je tako ogrožena vsaka šestnajsta. V državah Evropske unije je vsako leto več kot 216.000 novih primerov raka dojk, v Sloveniji pa blizu 1000. Zaradi raka dojk umre v EU vsako leto 79.000 žensk, pri nas pa blizu 400. Vendar rak dojk ni izključno bolezen žensk, saj sta med obolelimi tudi eden do dva odstotka moških.
Nacionalni forum Europa Donna
Slovenija se je že leta 1992 pridružila prvi pobudi za ustanovitev gibanja Europa Donna. Nacionalni forum Europa Donna je sprva deloval v okviru Društva onkoloških bolnikov Slovenije. Leta 1997 se je v skladu s statutom Evropske zveze Europa Donna in domačo zakonodajo preoblikoval ter organiziral v samostojno slovensko združenje za boj proti raku dojk - Europa Donna. Temeljni cilj združenja je zagotoviti vsem ženskam v Sloveniji enake možnosti za zgodnje odkrivanje bolezni, takojšnje učinkovito zdravljenje in uspešno rehabilitacijo. (