Ljudje, ki so bili nepretrgoma budni 19 ur, so dosegli občutno slabše rezultate na testih storilnosti in budnosti od tistih, ki so bili po pravnih merilih omamljeni z alkoholom.
Na petek pred začetkom pomladi po vsem svetu obeležujemo dan spanja. Tokrat drugič, a "praznik“ naj bi postal tradicionalen. Razglasilo ga je Svetovno združenje za medicino spanja, letos pa poteka pod sloganom "Budni med vožnjo – varno na cilj“. Zaspanost pri voznikih je namreč vsako leto verjeten vzrok za več kot 100 tisoč nesreč, 71 tisoč poškodb in preko 1500 smrti, so sporočili z Inštituta za klinično nevrofiziologijo.
Sodobni svet zapostavlja spanje
Dognanja znanstvenikov na področju medicine spanja vedno znova potrjujejo, da je spanje samo po sebi dinamična dejavnost in da je za dobro zdravje enako pomembno kot prehrana in telesna vadba, za preživetje pa je enako potrebno kot hrana in voda.

Zato nas lahko skrbi dejstvo, da je spanje v sodobnem življenju velikokrat zapostavljeno, saj se mora podrediti natrpanemu urniku. In prav porušenje našega naravnega ravnovesja med budnostjo in spanjem je pogost vzrok za utrujenost, zaspanost, raztresenost, glavobol ali vrtoglavico, poudarja predsednica slovenske skupine za motnje spanja v okviru Evropske zveze za raziskovanje spanja Leja Dolenc Grošelj.
Raziskave kažejo tudi na tesno povezavo med slabim spanjem in težavami, kot so debelost, povišan krvni tlak, sladkorna bolezen, srčna in možganska kap ter depresija. Zato ni pretirana trditev, da je nekaj najbolj perečih problemov, s katerimi se soočamo kot družba, lahko povezanih s pomanjkanjem spanja.
Motnje spanja

Med najpogostejše motnje spanja poleg nespečnosti in sindroma nemirnih nog sodijo apneja v spanju, narkolepsija in parasomnija. Za prvo so značilne epizode prekinitve dihanja in je lahko tudi smrtno nevarna. Druga se kaže kot močna in neobvladljiva zaspanost tekom dneva, pri tretji pa se pojavljajo nenormalni fiziološki in vedenjski pojavi, kot so nočna mora in hoja v spanju.
V pomoč, kako si lahko sami pomagamo in kdaj obiskati zdravnika, sta na voljo spletna naslova www.zaspan.si in www.utrujen.si.
Nekaj številk

Kar okoli 238 milijonov ljudi po vsem svetu trpi zaradi motenj spanja, kažejo podatki. Takšne težave je v preteklih dvanajstih mesecih imelo kar 66 odstotkov Evropejcev, vendar pa jih je le 19 odstotkov zaradi tega tudi obiskalo zdravnika.
Ocenjujejo, da stanejo motnje spanja Američane letno prek 100 milijard dolarjev zaradi manjše storilnosti, zdravstvenih stroškov, bolniške odsotnosti ter stvarne in okoljske škode. Na osebni ravni vsi vemo, kako bedno se počutimo po slabo prespani noči.
Če pomanjkanje spanja traja dlje, je močno prizadet in praktično preneha delovati del možganov, ki nadzoruje jezik, spomin, načrtovanje in občutek za čas. Sedemnajst ur nepretrgane budnosti privede do zmanjšanja sposobnosti delovanja, ki je enako kot pri ravni alkohola v krvi 0,05 promila (dva kozarca vina).
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.