Letno približno 200 Slovencev zboli za klopnim meningoencefalitisom, hudim virusnim obolenjem centralnega živčevja. Najpogosteje obolevajo Gorenjci in Korošci, sledijo Notranjci, Celjani. Najmanj so klopi nevarni na novomeškem, mariborskem in primorskem območju

Marta Grgič Vitek, vodja Oddelka za cepljenje na Inštitutu za varovanje zdravja, je povedala, da se okužba lahko kaže zelo različno: od najblažjih slik, ko ni nobenih simptomov, ampak samo okužba, do rahle vročinske bolezni ali pa do najtežjih znakov, znakov vnetja možganske ovojnice in možganovine. V tem primeru pa lahko bolezen pusti trajne okvare ali celo povzroči smrt bolnika, še pravi Grgičeva.
Specifičnega zdravljenja ni, bodo pa trije odmerki cepiva dovolj za približno triletno zaščito. Cepljenje je primerno za vse, tudi otroke starejše od enega leta. Stranski učinki so redki.
"Lahko se pojavi lokalna reakcija, rdečina, bolečina na mestu cepljenja, lahko je splošna reakcija kot rahla vročina oziroma utrujenost ali oslabelost, vendar je to kratkotrajno. Kakšnih težjih stranskih učinkov pa nismo opazili," je še povedala Grgičeva.
Tudi uporaba repelenta, zaščitnega sredstva, je lahko učinkovita pred klopi. Nanesemo ga na vse nepokrite dele kože, tudi na tanka oblačila. Če že opazimo prisesanega klopa, ga primemo s pinceto, nežno zavrtimo in odstranimo. Nikoli pa prisesanih klopov ne mažemo, polivamo z alkoholom ali oljem, saj s tem le še povečamo možnost, da bo klop vbrizgal povzročitelje nalezljivih bolezni v naše telo.