
"Vsakdanjost se vse bolj odvija na digitalni ravni. Ljudje se vse bolj umikajo iz realnega življenja," pravi dr. Bert te Wildt z oddelka za klinično psihiatrijo in psihoterapijo medicinske fakultete v nemškem Hannovru.
"Če je razlika med virtualnim in realnim svetom prevelika, lahko nastanejo depresije." Da se radi umaknejo v svet interneta in računalniških igric velja zlasti za tiste, ki trpijo zaradi nizkega samospoštovanja. "Vrnitev v realnost je lahko še posebej grenka, saj vodi v permanentna razočaranja in končno v depresije," je dejal te Wildt.
Pri ljudeh se razočaranja spremenijo v agresije, ker obstaja izrazita potreba po ekstremno realnih doživetjih, dokler jih ne izživijo tudi v obliki napadalnih ravnanj. Vzročno-posledično povezavo je sicer težko dokazati, kar je te Wild opisal v novi izdaji znanstvene publikacije Fortschritte der Neurologie, Psychiatrie.
Ker internet omogoča anonimno nastopanje oseb in igranje vlog, se lahko v skrajni obliki izkaže kot motnja identitete. "Očitno obstaja potreba, da si človek privzame različne vloge in na ta način izživi različne značajske lastnosti. Vprašanje je, kako daleč lahko to pelje, ko se ljudje odpovedjo svoji lastni identiteti," meni te Wildt.