
V tehničnem smislu je tudi 3D/4D sestavljen iz niza zaporednih dvodimenzionalnih slik, tretja in četrta dimenzija pa se ustvarjata s sestavljanjem informacij vzporednih plasti 2D slik. S 3D ultrazvokom je mogoče bolje meriti in preverjati volumske mere (prostornino), prikaže pa lahko tridimenzionalno sliko telesnih značilnosti, organov ali delov telesa.
Dandanes se 3D in 4D UZ največkrat uporabljata za prikazovanje določenih delov plodovega telesa staršem, da si lahko bolje predstavljajo, česar si v 2D tehnologiji (prerezi) ne znajo dovolj nazorno predstavljati. Koliko dodatnih informacij dobimo s 3D in 4D tehnologijo, je precej odvisno tudi od usposobljenosti ginekologa v uporabi te tehnologije. Njena glavna prednost je v tem, da lahko z računalniškim prerezom skozi volumski informacijski stožec ali kvader 3D posnetka dobimo ravnine, ki jih z 2D tehnologijo v živo ne bi mogli dobiti.
Na splošno rečeno lahko ginekolog z UZ izključi oziroma ugotovi vse nepravilnosti, ki se kažejo z dovolj velikim anatomskim odstopanjem od povprečja, da je to mogoče opaziti. Ker so tako znanje, izkušnje, spretnost, kot dar opazovanja od preiskovalca do preiskovalca različni, prav tako pa so različne tudi lastnosti nosečnic, plodov in UZ naprav, verjetno UZ pregleda ne bo nikoli mogoče povsem standardizirati ter določiti, katero nepravilnost v razvoju bi preiskovalec zagotovo moral videti in katere ne.
Več o ultrazvoku si preberite na bibaleze.si, kjer si lahko ogledate tudi video!
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.