Materino mleko je najprimernejša in najbolj ustrezna hrana za začetek otrokovega življenja. Z dojenjem imajo mamice različne izkušnje. Prvič pristavi mati otroka k prsim najkasneje pol ure po porodu, pri čemer ji pomagajo medicinske sestre in babice. Prvo mleko se imenuje kolostrum in vsebuje veliko hranilnih snovi in beljakovin. Prvi podoj pa je zelo pomemben tudi za nadaljevanje dojenja, saj otrok tako razvije sesalni refleks. Ima pa dojenje tudi izjemen psihološki učinek, saj pomeni tesno bližino med materjo in otrokom.
Matere naj bi dojile otroke vsaj prvih šest mesecev, čeprav jih večina doji leto dni, dostikrat tudi dlje. Odločitev koliko časa dojiti, je stvar vsake matere posebej. Mnoge dojijo zelo dolgo. Pediatri menijo, da s tem ni nič narobe, saj omejitev navzgor ni.
Dojenje pa je za mnoge mamice zelo zahtevno, saj lahko dobijo vnetje prsi, nimajo več mleka in so zaradi tega lahko zelo zagrenjene. Pomembno je, da jim pri tem ob strani stojijo člani družine.
Materino mleko je izjemno koristno, saj otroka ščiti pred boleznimi in alergijami, dojeni otroci pa tudi le redko obolijo za rakom. Ščiti pa tudi mamice, ki imajo zaradi dojenja manj možnosti za razvoj raka na prsih ali maternici.