Krvodajalstvo ostaja v Sloveniji najbolj množična solidarnostna akcija. Letno daruje kri več kot 97.000 krvodajalcev, ki zdravstvu zagotovijo več kot 42.000 litrov krvi. S tem slovenski krvodajalci v celoti pokrivajo vse potrebe po krvi in krvnih proizvodih, je dejal predsednik RKS Borut Miklavčič.
Kot je ob dnevu slovenskih krvodajalcev, 4. juniju, poudaril predsednik Rdečega križa Slovenije (RKS), osnovna naloga RKS pri krvodajalstvu ostaja motiviranje krvodajalcev, pridobivanje novih, ohranjanje in organizacija krvodajalskih akcij. Osrednja naloga v letošnjem letu je vključevanje mladih v program krvodajalstva, ki bo v prihodnje nosilec programa nacionalne preskrbe s krvjo v Sloveniji, je dejal Miklavčič in dodal, da so posebej ponosni na tisoče krvodajalcev in na 2600 prostovoljcev RKS, ki letno opravijo preko 26.000 prostovoljnih delovnih dni pri vodenju krvodajalskih akcij.
Tudi strožji zakon o varnosti cestnega prometa po Miklavčičevih besedah ni prinesel izboljšanja glede prometnih nesreč na slovenskih cestah, zato je toliko bolj pomembno darovati kri. V Sloveniji namreč vsakih pet minut nekdo potrebuje kri. Predsednik RKS je pri tem izpostavil nekatere težave krvodajalcev, pri čemer nekateri delodajalci ukinjajo stimulacije za dan, ko ljudje dajo kri. Že večkrat so se z dopisom obrnili na vse sindikate in delodajalce, vendar odgovora, kot je povedal predsednik RKS, še ni. Druga težava, ki jo je omenil Miklavčič, pa je komercialna – zaračunavanje najemnine za najem prostorov za krvodajalsko akcijo.
Predsednik območnega združenja RK Ljubljana (OZRK) Ivan Hvala je predstavil program spodbujanja mladih k vključevanju v krvodajalsko akcijo. "Delo z mladimi na področju prve pomoči in civilne zaščite daje najboljše rezultate pri ozaveščenosti za krvodajalstvo," je dejal.
Direktor oddelka za preskrbo s krvjo pri Zavodu RS za transfuzijsko medicino Dragoslav Domanovič je spregovoril o raziskovalnem projektu Evropske unije o krvodajalstvu Domaine, v katerem sodeluje 13 držav, tudi Slovenija. Kot je dejal, je namen projekta zagotoviti zadostne količine dobre krvi in krvnih preparatov v vsaki državi članici EU, končni rezultat projekta pa bo izid priročnika.
370-kratni darovalec se počuti bolj zdravo
Svoje 37-letne izkušnje s krvodajalstvom je predstavil Marjan Pečan, 370-kratni darovalec krvi in letošnji dobitnik nagrade Mestne občine Ljubljana. Omenil je, da na krvodajalske akcije prihajajo ljudje s srčno kulturo. Sicer pa se kot dolgoletni darovalec "počuti bolj zdravo in ima občutek, da je bolj odporen od drugih".
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.