Univerza v Oxfordu je v sodelovanju s stockholmsko univerzo izvedla študijo o samomorih in njene kontroverzne rezultate objavila v znanstveni reviji Social Forces. Ugotovitve kažejo, da so samomori nalezljivi, oziroma da se ljudje lahko 'nalezejo' potrebe in želje po tem, da se ubijejo, če so izpostavljeni samomoru v bližini.
"Ker se veliko posameznikov sooči s primerom samomora na delovnem mestu, je agregatni učinek večji kot na primer v družini," je ob tem povedal profesor Peter Hedstrom s švedske univerze. Verjetnost samomora je po njegovem trikrat večja pri ljudeh, ki so poznali nekoga, ki je storil samomor.
Po tej teoriji so v drugačni luči prikazani in lažje razumljivi tudi kultni skupinski samomori, med katerimi je znan primer kulta Nebeških vrat. Njegove člane je vodil Marshall Applewhite, privrženec vere v neznane leteče predmete, ki je bil prepričan, da je treba Zemljo in vse na njej reciklirati, torej vse zbrisati ter znova obnoviti in pomladiti. Konec skupine sovpada s pojavom kometa Halle-Bopp marca 1997, saj je Applewhite verjel, da jim bo vožnja po kometu omogočila preživetje. 39 članov se je v izmenah zastrupilo na nekem ranču v Kaliforniji. Na rokah so imeli po vzoru serije Zvezdne steze trak z napisom Ekipa nebeških vrat za pristanek. Verjeli so, da se približujejo NLP, ki sledijo kometu.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.