
Švedski znanstveniki so dosegli ohrabrujoče rezultate, ki kažejo, da bodo v prihodnosti morda razvili cepivo proti srčnim boleznim.
Raziskovalci so pri poskusih uporabili tehniko vbrizgavanja oksidiranega holesterola, da bi vzpodbudili imunski sistem, da bi začel napadati maščobne obloge na stenah arterij, ki so eden izmed najpogostejših vzorkov infarktov.
Ko so preparirani holesterol vbrizgali laboratorijskim miškam, so znanstveniki ugotovili, da se je količina oblog zmanjšala kar za 70 odstotkov. Rezultate pa so predstavili na srečanju Evropske mreže za genomiko ožilja v britanskem Cambridgeu, o tem pa poroča tudi revija New Scientist.
Eden izmed vodilnih britanskih strokovnjakov za bolezni srca in ožilja, Andrew Newby, meni, da je ideja o cepivu zoper žilne obloge privlačna: "Načeloma gre za relativno kratkotrajno zdravljenje, ki pa omogoča doživljenjsko zaščito."
Žilne obloge, ki se občasno 'odlomijo' z žilnih sten, povzročajo nastanek strdkov krvi, ki zamašijo žile in preprečujejo dotok krvi v organe, so glavni vzrok srčnih in možganskih kapi. Pri nastanku žilnih oblog pomembno vlogo igra genetska predispozicija, vendar paje pomemben tudi vpliv življenjskega sloga, saj, kajenje in uživanje nasičenih maščob močno pripomoreta k nastajanju oblog.