Kalifornijski zakon je v nasprotju z zveznimi navodili, ki jih je lani razglasil ameriški predsednik George Bush in ki natančno določajo izvorne celice, s katerimi je dovoljeno opravljati poskuse oziroma raziskave. Guverner Davis se bo novembra potegoval za ponovno izvolitev in si je z omenjeno potezo pridobil naklonjenost volilcev v eni od najbolj liberalnih držav v ZDA. Zakonu nasprotujejo katoliška cerkev in skupine proti splavu.
Davisov zakon bo zanesljivo sprožil ognjevite razprave med ameriško levico in desnico, verjetno pa tudi sodni spor z zvezno vlado, vendar so znanstveniki in univerze v Kaliforniji zadovoljni, saj je ta država na poti, da postane središče raziskav izvornih celic, ki naj bi ponujale možnost za zdravljenje doslej neozdravljivih bolezni, kot sta alzheimerjeva in parkinsonova bolezen. Z izvornimi celicami naj bi bilo v prihodnosti mogoče tudi pozdraviti invalidnost.
Kalifornijski zakon še vedno prepoveduje trgovanje s človeškimi zarodki, vendar omogoča ženskam, ki so se odločile za umetno oploditev, da odvečne zarodke predajo raziskovalcem, namesto da bi jih uničili. Medtem ko je Bush povedal, kaj meni o tem, zvezni kongres še ni sprejel ustreznega zakona. Bush je dovolil opravljanje raziskav z že obstoječimi izvornimi celicami, ki pa jih je po mnenju znanstvenikov premalo. V zveznem kongresu je kopica predlogov na to temo, med drugim takih, ki dovoljujejo raziskave, in takih, ki gredo v drugo skrajnost, na primer predlog za kazenski pregon bolnikov, ki bi se zdravili na podlagi ugotovitev iz raziskav izvornih celic.