Takšen razvoj dogodkov je povsem nepričakovan - glede na preiskavo in preventivne ukrepe, ki smo jih sprejeli po odkritju virusa na prvi farmi, pa tudi glede na pričakovanja stroke glede širjenja te bolezni, je sporočil ameriški kmetijski minister Michael T. Scuse. Hkrati je poudaril, da bodo nemudoma sprejeli vse ukrepe, da bi preprečili širjenje smrtonosne gripe.
Potem ko so pretekli teden na neki farmi na jugu okrožja Kent v državi Delaware prvič odkrili ptičjo gripo, so opravili teste na dvajsetih farmah, ki so od omenjene oddaljene tri kilometre ali manj. Vendar pa drugega primera smrtonosne gripe niso odkrili v okviru teh testov, temveč so ga našli na neki farmi na severu okrožja, ki je od prve oddaljena kakšnih osem kilometrov. S kmetijskega ministrstva so po poročanju agencije AP sporočili, da so v državi Delaware ustavili vso prodajo žive perutnine in kmetijske opreme ter odpovedali vsa srečanja, povezana z živinorejo ali poljedelstvom.
Uvoz perutnine iz ZDA so doslej prepovedale Japonska, Južna Koreja, Singapur in Poljska, danes pa se jim je pridružila še Kitajska. Rusija pa je sporočila, da začasno prepoveduje uvoz perutnine iz zvezne države Delaware.
Zdravstvene oblasti so po prvem odkritju gripe odredile pokol vseh 12.000 piščancev na prizadeti farmi, prebivalce pa pomirile z zagotovili, da virus ni nevaren za človeka. Virus, ki so ga odkrili v Kentu, naj bi se namreč znatno razlikoval od virusa ptičje gripe, ki razsaja v Aziji in je doslej zahteval 19 človeških žrtev. Širjenje virusa utegne sicer resno ogroziti perutninarstvo v Delawaru - farme v omenjeni zvezni državi so lani prodale kar 577 milijonov piščancev.
WHO svari pred pojavom ptičje gripe pri ljudeh po azijskih državah
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je danes opozorila, da bi se lahko primeri ptičje gripe pri ljudeh razširili tudi v druge azijske države, pri tem pa posvarila pred početjem predstavnikov Kitajske, tudi kitajskega ministra za kmetijstvo, ki so se javno prehranjevali s perutnino, ta bi tako javnost prepričali, da je uživanje perutnine varno. Zaradi ptičje gripe je doslej umrlo 19 oseb, 14 v Vietnamu in pet na Tajskem. "Predvidevamo lahko primer ptičje gripe pri ljudeh v tistih državah, kje se pri živalih širi ptičja gripa," je WHO objavila na svoji spletni strani.
Še štiri države pa so prepovedale uvoz perutnine iz ZDA, potem ko so na Atlantski obali odkrili primere ptičje gripe. Gre za Japonsko, Južno Korejo, Singapur in Poljsko, ki so začasno prepovedale uvoz žive perutnine in perutninskih izdelkov iz ZDA.
Ministri za zdravstvo EU v četrtek o ptičji gripi

Ministri za zdravstvo držav članic Evropske unije in pristopnic se bodo v četrtek sestali na srečanju v Bruslju, da bi med drugim ugotovili, kakšno je stanje zalog cepiva proti boleznim, kakršna je ptičja gripa, ki je zajela Azijo, je v današnjem govoru v Evropskem parlamentu v Strasbourgu napovedal evropski komisar za varstvo zdravja in potrošnikov David Byrne. "Ena od točk dnevnega reda bo tudi pregled zalog cepiva proti gripi podobnim boleznim," je dejal komisar.
V zvezi s primerom obolelega za ptičjo gripo, ki so ga nedavno odkrili v zvezni državi Delaware v ZDA, je Byrne povedal, da gre najverjetneje za manj nevaren virus od tistega, ki razsaja po Aziji, zato - če se bo ta predpostavka potrdila - "ne bo zahteval enako ostrega odziva kot primeri ptičje gripe na Tajskem". Kot je znano, je EU konec januarja prepovedala uvoz perutnine iz Tajske, nato pa prepoved razširila še na pernate domače živali iz celotne JV Azije in jo podaljšala do 15. avgusta.
EU je po besedah komisarja Byrnea poleg prepovedi uvoza dotičnih živali sprožila še druge ukrepe za zaščito evropskega trga in potrošnikov. Komisija je v Vietnam poslala dva strokovnjaka, ki bosta v sodelovanju s Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) pomagala pri omejevanju epidemije; položaj pozorno spremlja s pomočjo svojih predstavnikov v različnih mednarodnih organizacijah, države članice pa so v sodelovanju s komisijo pripravile načrte za ukrepanje v primeru izbruha bolezni v kateri od njih. Komisija pregleduje tudi načrte pristopnic, da bi bili do vstopa v unijo - 1. maja - v celoti pripravljeni za delovanje.
Komisija intenzivno sodeluje tudi z državami, ki jih je ptičja gripa najbolj prizadela, in v različne oblike pomoči vključuje sredstva in strokovnjake iz programov človekoljubne in razvojne pomoči, kot tudi usklajevanje na politični ravni. Še ta teden naj bi Vietnamu odobrila pomoč v višini milijona evrov za nakup zaščitne in laboratorijske opreme.