V Sloveniji smo že zaznali prve primere gripe, vendar pa po številu obolelih za zdaj nobeno območje ne izstopa, ugotavlja Inštitut za varovanje zdravja (IVZ). Največ ljudi po navadi zboli konec januarja in v začetku februarja. Ker pa se je v zahodnoevropskih državah gripa pojavila nekoliko prej kot prejšnja leta, je mogoče sklepati, da se bo to morda zgodilo tudi pri nas. Sicer pa lanski december in letošnji januarja po razširjenosti prehladnih obolenj glede na druga leta po besedah Maje Sočan z IVZ ne izstopata.
Proti gripi se je mogoče cepiti, in sicer pri svojem zdravniku ali pa na območnih zavodih za zdravstveno varstvo. S cepljenjem gripo preprečimo ali pa vsaj zmanjšamo možnost za resne zaplete, ki jih lahko ta bolezen povzroča. Sestavo cepiva vsako leto spremenijo, prilagojena je virusom influence, ki bodo krožili v zimskem času. Po navedbah Sočanove v EU in pri nas kroži virus influence A H3N2, cepivo pa je ustrezno.
Po cepljenju se zaščitna protitelesa pojavijo šele v dveh tednih, zaščita pa običajno traja nekaj mesecev. IVZ cepljenje priporoča vsem, še zlasti pa starejšim od 65 let, odraslim in otrokom, ki imajo kronične bolezni pljuč, srca, presnove, jetrne, ledvične in živčno-mišične bolezni ali pa so imunsko oslabljeni, pa tudi otrokom od šest do 23 mesecev ter oskrbovancem v domovih za starejše občane. Cepljenje priporočajo tudi zaposlenim v zdravstvu, vzgoji in izobraževanju, domovih za oskrbovance, prometu, obrambi, policiji, protipožarni službi ipd., saj v primeru epidemije njihova odsotnost z dela ohromi delovanje teh dejavnosti.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.