FIT 24UR

Pozor! Kožni rak na pohodu

Ljubljana, 13. 05. 2008 06.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Mojca Koprivnikar
Komentarji
6

Ali ste vedeli, da je kožni rak pri ženskah na drugem mestu, takoj za rakom na dojkah, pri moških pa za rakom na pljučih?

Sončenje ima vsako leto hujše posledice, saj je tudi sevanje vse močnejše.
Sončenje ima vsako leto hujše posledice, saj je tudi sevanje vse močnejše. FOTO: iStockphoto

Največjo nevarnost predstavlja nezaščiteno sončenje, saj smo tveganju za nastanek kožnega raka in razvoj drugih kožnih bolezni izpostavljeni prav vsi. Naša koža mora zato biti maksimalno zaščitena, opozarja dermatologinja mag. Metka Adamič.

Najbolj ogroženi so svetlopolti, svetlolasi in rdečelasi, tisti s svetlimi očmi, poltjo nagnjeno k pegavosti ter otroci.

Dermatologinja mag. Metka Adamič pravi, da bi pri mlajših od 18 let z redno zaščito lahko kar za štiri petine zmanjšali nastanek kožnega raka v poznejših letih.

Posledice se kažejo v nastajanju gub, izgubi elastičnosti kože, rumenkasto obarvani koži, rjavo obarvanih lisah in v nastaneku kožnega raka.

Izbira zaščitnega faktorja

Za katero sredstvo zaščite se bomo odločili, je odvisno od tipa kože, starosti in časa, ki ga prebijemo na soncu. Posameznike s temnejšo poltjo do neke mere ščiti pigment. Tisti z občutljivejšo kožo pa »naravne« zaščite nimajo, zato mora biti njihova koža maksimalno zaščitena.

Zaščitni faktor, SPF – »sunburn protecting factor«, je merilo učinkovitosti zaščite.

Višina faktorja mora biti ob prvem sončenju vsaj 20. Pravilna uporaba sredstva zaščitnega faktorja 15 nudi 95 odstotno zaščito, 30 pa 97 odstotno. Najvišji zaščitni faktor je 50. Poudariti je potrebno, da mora biti na vseh embalažah posebej označena tudi zaščita pred UVA žarki.

V primeru alergij mag. Metka Adamič svetuje sredstva za občutljivo kožo. Pred nanosom opravimo test preobčutljivosti. Na kožo notranjega dela podlahti namažemo 2 ml sredstva in nanj namestimo obliž. Čez dva dni preverimo, ali je koža reagirala (rdečine, izpuščaji, srbenje ...). V primeru reakcije se je potrebno posvetovati z zdravnikom.

Kako ravnati ob sončnih opeklinah

Za sončne opekline ni zdravila. Pomagamo si lahko z obkladki, s hladno kopeljo in vlažilnimi kremami.
Za sončne opekline ni zdravila. Pomagamo si lahko z obkladki, s hladno kopeljo in vlažilnimi kremami. FOTO: iStockphoto

Dermatologinja mag. Metka Adamič ob lažjih opeklinah svetuje, da na liter vode dodamo za noževo konico soli ali pa uporabimo kamilični čaj. Kožo namažemo s sredstvi iz aloe vera, ki pomirjajo. Svetuje tudi počitek v zatemnjenem, mirnem okolju, pitje hladnih, nealkoholnih, negaziranih pijač.

Kadar pa so težave večjega obsega in intenzivnosti, je potrebno poiskati strokovno pomoč.

Več o tem si lahko preberete na www.zadovoljna.si

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nadia1994
14. 05. 2008 15.17
vsak bo za sebe poskrbel :D jaz se na soncu namažem 1000x pa naj se mi folk smeji kak hoče mene nebo peklo nič :D:D
square
13. 05. 2008 21.45
Tudi sam sem bil že velikokrat zelo ožgan od sonca vendar nikoli nisem imel problemov s tem. Lansko leto pa bum...Ne privoščim vam tega. Dober teden sem bil Ferrari fan, skozi sem dal par neprespanih noči. Porabil sem nevem koliko tub hladilnega gela, "spal" sem pred ventilatorjem...Vse to zaradi enega dneva na soncu. Vendar je ponavadi tako da dokler se tebi to ne pripeti nimaš tega za mar. Od te izkušnje sem odnesel dve stvari, ugotovil sem da se s soncem ni za igrat in naredil sem selekkcijo med kremami za telo:D
484575
13. 05. 2008 19.31
enkrt k sm jz šla na morje za en dan..sm bla ceu dan sam v vodi oz. na blazini in ležala na vodi...kr to te še 10x bl užge sonce kt pa na kopnm...no in se nism niiti enkrt namazala s kremo...na morju sm bla rjava...ćist nć me ni pekl..k sm pa pršla dam...o bed use sm mela rdeć! zdej zmeri uporablam sonćno kremo...pa tut z najvišjim faktorjom će je...no sej jz ga ne rabm zto k nimam tok obćutlive kože sam takrt je bla pa res kriza =s...ZATO VAM NE PRIPOROČAM DA NRDITE TAKO NAPAKO KUKR SM JO JZ KR BOSTE SAM TRPEL..!!!!!! niti ležat neboste mogl niti stt niti sedet....FRKA
dodoman.20@gmail.com
13. 05. 2008 18.28
heh...dopovedati ljudem, da sonce, cigareti, neumivanje rok inp. škodi zdravju..je kot dopovedati bajuku in janši, da imamo nizke plače in visoke cene...torej nemogoče...:)
black1cat2
13. 05. 2008 17.05
Žal se marsikomu ne da dopovedati, da je škodljivo poležavati na soncu, še posebej ob največji vročini... Pa saj nam to trobijo z vseh strani, potem pa še vedno vidiš ljudi, kako se z užitkom 'pražijo' na soncu. Četudi se namažeš z najvišjim faktorjem, ni pametno ležati kot truplo na plaži v upanju, da boš čim bolj rjav prišel z morja (da dokažeš, da si res bil tam in se imel fajn?!) in podobne 'pametne'! Morda bi koga spametovalo, ko bi videl svojega bližnjega, kako umira zaradi kožnega raka! Vsakdo misli, da se to njemu že ne more zgoditi... hja, morda se pa prav tebi to zgodi... in verjemi, umiranje v mukah, ker je bila operacija prepozna..., ko skušaš stati ob strani in ne veš več, kaj bi storil..., nikoli ne moreš pozabiti tega. Mogoče samo kaj takega spametuje te naivneže! Kruto...
branko.slevec@siol.net
13. 05. 2008 15.00
... ažurni kot vedno... te stvari, kožni rak, kot posledica izpostavljanja soncu (ozonska luknja... itd, kot posledica človeške aktivnosti, zlasti nepotrebnega prevažanja z avtomobili oz. nepotrebno posedovanje nepotrebnega avtomobila za nepotrebne prevoze) so postale aktualne nekako leta 1985 - torej že v prejšnjem tisočletju. Jaz osebno sem vse skupaj skusil dobesedno na svoji koži, ko sem leta 1991, med lokalno vojno, zaspal med skalami pod goro Veliki Draški vrh, nekaj kilometrov od Triglava. Koža se mi je luščila do novembra, na koži pa so nastale pege in neki tzv. benigni tvori - po domače bi se temu lahko reklo nekakšen kožni rak, ki pa ni aktiven, torej maligni. Skratka, na soncu sem tudi pred tem preživel po takorekoč 48 ur na dan, pa se mi nikoli ni pripetilo kaj podobnega...