Največjo nevarnost predstavlja nezaščiteno sončenje, saj smo tveganju za nastanek kožnega raka in razvoj drugih kožnih bolezni izpostavljeni prav vsi. Naša koža mora zato biti maksimalno zaščitena, opozarja dermatologinja mag. Metka Adamič.
Najbolj ogroženi so svetlopolti, svetlolasi in rdečelasi, tisti s svetlimi očmi, poltjo nagnjeno k pegavosti ter otroci.
Posledice se kažejo v nastajanju gub, izgubi elastičnosti kože, rumenkasto obarvani koži, rjavo obarvanih lisah in v nastaneku kožnega raka.
Izbira zaščitnega faktorja
Za katero sredstvo zaščite se bomo odločili, je odvisno od tipa kože, starosti in časa, ki ga prebijemo na soncu. Posameznike s temnejšo poltjo do neke mere ščiti pigment. Tisti z občutljivejšo kožo pa »naravne« zaščite nimajo, zato mora biti njihova koža maksimalno zaščitena.
Zaščitni faktor, SPF – »sunburn protecting factor«, je merilo učinkovitosti zaščite.
V primeru alergij mag. Metka Adamič svetuje sredstva za občutljivo kožo. Pred nanosom opravimo test preobčutljivosti. Na kožo notranjega dela podlahti namažemo 2 ml sredstva in nanj namestimo obliž. Čez dva dni preverimo, ali je koža reagirala (rdečine, izpuščaji, srbenje ...). V primeru reakcije se je potrebno posvetovati z zdravnikom.
Kako ravnati ob sončnih opeklinah
Dermatologinja mag. Metka Adamič ob lažjih opeklinah svetuje, da na liter vode dodamo za noževo konico soli ali pa uporabimo kamilični čaj. Kožo namažemo s sredstvi iz aloe vera, ki pomirjajo. Svetuje tudi počitek v zatemnjenem, mirnem okolju, pitje hladnih, nealkoholnih, negaziranih pijač.
Kadar pa so težave večjega obsega in intenzivnosti, je potrebno poiskati strokovno pomoč.
Več o tem si lahko preberete na www.zadovoljna.si
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.