Na posvetu, ki je potekal v organizaciji Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Celje, so ginekologi sprejeli sklep, da z aktivnim in še bolj sistematičnim vabljenjem žensk na preventivne preglede poskušajo zmanjšati trend naraščanja pojavljanja raka na materničnem vratu, ki ga v Sloveniji, kot je poročala epidemiologinja Maja Primic Žakelj z Onkološkega inštituta v Ljubljani, opažajo od leta 1991 dalje. Že naslednji teden lahko ženske na Celjskem, ki se v zadnjih letih niso udeležile preventivnega ginekološkega pregleda, pričakujejo vabilo svojega izbranega ginekologa.
V celjski regiji je rak materničnega vratu pogostejši kot velja za slovensko povprečje, kar bi lahko po besedah ginekologinje Irene Fazarinc Kirar, nacionalne koordinatorice za preventivno zdravstveno varstvo žensk pri ministrstvu za zdravje, pripisali tudi kroničnemu pomanjkanju ginekologov v regiji.
Tvegane oblike vedenja
V Sloveniji se preventivnih ginekoloških pregledov udeležuje le polovica odraslih prebivalk. Prav med nepregledano polovico je veliko tistih žensk, ki uporabljajo nekatere, za raka materničnega vratu bolj tvegane oblike vedenja, kot so: zgodnji začetek spolnega življenja, pogosto menjavanje spolnih partnerjev, neuporaba kondoma, ponavljajoče se okužbe rodil in druge.
Vsaj 80 odstotna pregledanost žensk
Slovenija želi po vzoru držav Evropske unije do leta 2005 doseči vsaj 80-odstotno pregledanost žensk na predrakave spremembe na materničnem vratu. To pa je možno doseči samo s koordinirano akcijo, v katero bodo vključeni vsi: ginekologi, zavod za zdravstveno varstvo, ministrstvo za zdravje, zavod za zdravstveno zavarovanje in mediji. Z državnim programom ZORA lahko, kot je povedala Fazarinčeva, zmanjšamo smrtnost žensk v rodnem obdobju, saj je ta rak najbolj zastopan v starostni dobi od 30. do 50. leta.