V ljubljanskem UKC so uspešno opravili prvo presaditev dveh organov enemu bolniku istočasno. "Dokazali smo, da smo sposobni tudi najtežjih posegov,“ je poudaril doc. dr. Aleš Tomažič, vodja ekipe, ki je prvič v Sloveniji uspešno izpeljala presaditev trebušne slinavke in ledvice hkrati. Najprej se je zahvalil 54-letnemu Aljažu Santinu, da je sprejel to odločitev in s tem postal prvi, ki so mu uspešno presadili ledvico in trebušno slinavko hkrati. Bolnik se po besedah kirurga Tomažiča počuti zelo dobro, že od prvega dne pa inzulina, ki si ga je moral prej vbrizgavati trikrat dnevno, ne potrebuje več. Po besedah Valentina Sojara, vodje transplantacij v UKC Ljubljana, pa bo kakovost življenja gospoda Santina sedaj neprimerno boljša, saj se bo izognil vsakodnevnemu prejemanju inzulina in dializi večkrat na teden.
Čakal dve leti
Aljaža Santina je diabetes tipa ena spremljal že 40 let, poleg tega je bil zaradi odpovedi ledvic odvisen tudi od dialize. Po dveh letih čakanja na primerne organe so kirurgi februarja letos končno izvedli presaditvi. Čakanje na primerne organe je običajno krajše in traja največ nekaj mesecev, pri dodelitvi pa imajo prednost bolniki, ki čakajo na dva organa.
Kot je še pojasnil Tomažič, je operacija potekala v več fazah, in sicer so najprej potrebovali okoli štiri ure za odvzem organov darovalcu, za pripravo organov še okoli tri ure, za presaditev ledvice so porabili med tri in štiri ure, prav toliko pa tudi za presaditev trebušne slinavke.
UKC Ljubljana med najboljšimi
Strokovni direktor Kirurške klinike Martin Tonin je poudaril, da je UKC Ljubljana s to operacijo "stopil ob bok vsem najbolj razvitim bolnišnicam v svetu. Ta operativni poseg je bil pravzaprav še zadnji transplantacijski poseg v UKC Ljubljana, ki ga doslej nismo izvajali."
Od začetka leta so v UKC Ljubljana opravili že 10 presaditev ledvic, po štiri presaditve jeter in src in to dvojno presaditev. V letu 2008 so skupno opravili 80 presaditev organov, od tega 52 ledvic, 22 jeter in šest src. "S temi uspehi se uvrščamo v bolj razvite države v Evropi in svetu," je poudaril Sojar.
Vse večje število darovalcev
Kot pravi vodja presaditev v UKC, se je lani število presaditev od mrtvih darovalcev v Sloveniji občutno povečalo, saj je bilo od 80 opravljenih presaditev kar 36 odvzemov od mrtvih darovalcev. Sojar ocenjuje, da je klima naklonjenosti darovanju organov v Sloveniji dobra, kljub temu pa bi ob bolj aktivnem delovanju to število podvojili.
Po besedah Kovača imajo že nekaj bolnikov, ki so možni kandidati za tovrstno dvojno presaditev in jih bodo v kratkem tudi uvrstili na seznam čakajočih na organe. Pričakujejo pa, da bodo imeli letno od pet do dest takih bolnikov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.