FIT 24UR

Otroci in smrt

Ljubljana, 30. 10. 2008 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Mnogi starši se z otroki ne pogovarjajo o smrti, ker jih želijo pred bolečino zaščiti. Vendar je molk za otroka veliko strašnejši kot pa resnica.

Bliža se 1. november – dan spomina na mrtve. Večina otrok bo v teh dneh s starši odšla na pokopališče in prižgala svečke na grobovih umrlih svojcev, znancev in prijateljev. Ob tem se samo po sebi zastavi vprašanje, ali otrokom sploh razložimo, kam odidejo naši ljubi, ko umrejo, zakaj smo potem žalostni in zakaj hodimo na pokopališče prižigat svečke.

Kako otroku razložiti, kaj je smrt?
Kako otroku razložiti, kaj je smrt? FOTO: Vanja Kovač

S tem, ko se izogibamo pogovorom o smrti, svojim otrokom delamo medvedjo uslugo. Otroci jasno začutijo, da se o tem ne govori, da je smrt tabu, zato tudi svoje občutke žalosti in strahu ob morebitni izgubi bližnjega potisnejo globoko vase. Otrokom moramo dati možnost, da o smrti vprašajo tisto, kar jih bega, da lahko ob izgubi – pa naj bo to dedek, babica, eden od staršev, sorojenec, prijatelj ali hišni ljubljenček – izrazijo svojo žalost.

V Vrtcu Vrhovci so se odločili, da bodo rušili tabuje in spregovorili z malčki o smrti, saj so nekateri že izkusili izgubo ljubljene osebe ali znanca. Več o tem si lahko preberete na bibaleze.si, ogledate pa si lahko tudi video.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ServerAUTOMATIC
31. 10. 2008 22.37
Meni ni rabil nihče govoriti o tem, ker sem jih jaz učil kaj je po smrti. Kakšen krat so starši manj pametni od otrok.
Ramzess
30. 10. 2008 13.13
Smrt, izguba, ne glede ali gre za odraslo osebo ali otroka, razlika je le tostran, ne onstran, je res težka, boleča izkušnja, ni in sme pa biti tabu. Veliko ljudi &039;smrti&039; ne razume in dojema pravilno, kar je seveda problem, katerega &039;posledice&039; lahko videvamo vsakodnevno, izrazi soočenja, vedenja, razumevanja in sprejemanja smrti, izgube, skratka odhoda ljube osebe iz tega sveta. Ali kot je zapisal naš pokojni raziskovalec dr. France Susman: \"Odmirajoči rodovi zahodne civilizacije ne morejo razumeti, kar postaja (in je) otrokom samo po sebi umevno: za nas je nevidnih svetov nešteto več, kot jih mi s svojim omejenim vidom in sluhom zaznavamo. Kaj se bo zgodilo, ko se smrti ne bomo več tako histerično bali in ko bomo izvedeli, da se reinkarniramo toliko časa, da se načimo pravilno živeti na tem svetu ob odrešujočem spoštovanju vsega živega?\" Odrasli težko sprejemajo to (vedenje), kar (ki) je otrokom samoumevno, zato otrok pogosto ne razumejo.
Ramzess
30. 10. 2008 13.05
Večina odraslih še sama ne razume poteka telesne smrti in bivanja po njem, kako bodo to razložili otrokom, poleg tega so njihova prepričanja, od čudnih zgodbic do verskih različic, vsa po vrsti napačna, marsikateri otrok zna ugovarjati takim prepričanjem, in podaja svojo, dokaj, če ne kar povsem smiselno prepričanje, kar starše zmede, tako kot jih zmedejo pričevanja otrok, da so videli umrlo osebo, ker jih je ta obiskala in podobno. V bistvu ni problem nevednost otrok, ti že sami po sebi marsikaj vedo, pač pa nevednost odraslih, ki rojeva premnoga napačna prepričanja, tabuje in težave. S knjigami, četudi so za malo starejše, si močno olajšamo zadeve, in pametno se mi zdi, da otroku podamo več videnj smrti, ki jih pozna ta svet, pa naj sami izberejo, katera jim dovolj blizu in jim ustreza, čeprav bodo kasneje še spreminjali mišljenja in prepričanje. Z lažninimi in izmišljenimi zgodbicami, ne glede na kaj, od fizičnega groba (češ da je oseba tam pokopana, tam, je samo teolo, nič več) do vere, se nanašajo, ne bomo pridobili ničesar. Potem je res bolje, da jim ne povejo ničesar, in pustijo, da do spoznanj pridejo sami, kot mnogi med nami, kot pa da zapadejo v začarani krog, v katerem informacije na nečem, kar se kasneje izkaže za neresnično ali zgolj teoretično (princip šolskega sistema), to sicer otrok, kasneje, ne bo pretreslo, ne bo pa jim všeč, bodo pa se gotovo spaševali, zakaj tako. To je ena od tem, kjer pri otrocih in sebi, v komunikaciji z njimi, zaradi lastne nevednosti in nerazumevanja teme, delamo več težav, kot je dejansko potrebno.
jezni_jezek
30. 10. 2008 08.09
meni starši niso nič povedali jaz sem vse zvedla sama marsikaj.Glede smrt pa raje o tem ne mislim ker me je ful strah še noben mi ni umru