Predlog programa zdravljenja otrok in mladine s trdovratnimi oblikami epilepsij z vsadki vzpodbujevalnika vagnusnega živca je članom sveta predstavil predstojnik kliničnega oddelka ljubljanskega kliničnega centra za razvojno, otroško in adolescentsko nevrologijo David Neubauer. Novi program bo skoraj v celoti sodil v obvezno zdravstveno zavarovanje, razen nekaterih ugodnosti, ki sodijo v program prostovoljnega zavarovanja. Program omogoča pristop k bolj uspešnem zdravljenju trdovratnih epilepsij in se že vrsto let izvaja v tujini, pomeni pa predvsem izrazito izboljšanje kakovosti življenja bolnikov, je povedal Neubauer. V program bo treba vložiti približno 50 milijonov tolarjev, kar pa je ugodno v primerjavi z dosedanjimi razmerami, ko so epileptične bolnike pošiljali na tovrstno zdravljenje v tujino, je dejal predsednik ZS Rajko Kenda.
Uvedba riluzola za sklerozne je predraga

Zdravstveni svet je obravnaval tudi predlog o uvedbi zdravljenja bolnikov z amiotrofično lateralno sklerozo z zdravilom riluzol v okviru sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja. Učinkovito zdravljenje te neozdravljive bolezni z riluzolom namreč ni znano, je pa edino zdravilo, ki njen potek upočasni.
V nasprotju s tem predlogom je minister za zdravje Dušan Keber poudaril, da mora biti vsako relevantno zdravilo v nacionalnem programu. Vprašanje je torej, so ugotavljali člani ZS, ali je riluzol sploh koristno zdravilo, Keber pa je predlagal, da se o bolezni in njenem zdravljenju pripravijo klinične smernice. Svet je tako soglasno sprejel sklep, da razširjeni strokovni kolegij nevrologov določi klinične smernice bolezni, katerih sestavni del so tudi indikacije za zdravljenje. Mnenj o uvrstitvi na pozitivno listo zdravil člani ZS niso uspeli uskladiti, zato so na predlog člana sveta Martina Totha sprejeli o sklep, s katerim so odločanje o tem vprašanju prepustili pravilom o razvrščanju zdravil na liste Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).