"Razmišljali smo o tem, kako bi z embrionalnimi matičnimi celicami lahko zdravili obolelo srce, vendar se nam je sedaj odprlo še več možnosti," je dejal avtor študije objavljene v časopisu Circulation Research, Loir Gepstein z Medicinske fakultete v Haifi.
Nova zdravila so doslej testirali na živalih, rezultati pa bi lahko bili precej bolj zanesljivi, če bi raziskave opravljali na srčnem tkivu, je dodal Gepstein. Dosedanja praksa je namreč pokazala, da so se kljub obsežnim kliničnim raziskavam zdravil včasih pojavljali neželjeni stranski učinki, in to na tistih organih, katerim zdravila niso bila namenjena. "Če bi imeli človeške organe in tkiva, bi takšna presenečenja lahko preprečili," je poudaril Gepstein. Kot še dodaja strokovnjak, bi lahko po novem postopku proizvedli različne vrste tkiv.
Znanstveniki bi z raziskovanjem električnih signalov v srčnem tkivu lahko raziskali delovanje zdravil, dejavnike rasti ter vpliv stresa na srce. Poleg tega bi lahko ugotovili tudi, kateri geni so dejavni v razvoju srca, genetske spremembe in podobno. Navsezadnje pa bi izdelava človeškega tkiva izven telesa lahko pospešila razvoj celičnega inženiringa, s katerim bi lahko izdelali nadomestna človeška tkiva.