FIT 24UR

Najpogostejše poškodbe pri otrocih in kako jih preprečiti

Ljubljana, 05. 11. 2008 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Med poškodbami so za dojenčke in majhne otroke najpogosteje usodne zadušitve s hrano ali drobnimi predmeti, najpogostejši razlog umrljivosti otrok pa so prometne nezgode.

Kadar vaš otrok je, bodite v njegovi bližini. Otrokom, mlajšim od pet let, ne ponujajte arašidov ali drugih oreščkov, ker se jim lahko zaleti, orešček pa lahko po sapniku potuje do pljuč.

Ne puščajte otroka samega okrog električnih priključkov, če vas ni v bližini, kable izključite iz elektrike.
Ne puščajte otroka samega okrog električnih priključkov, če vas ni v bližini, kable izključite iz elektrike. FOTO: iStockphoto

V otrokovem dosegu ne puščajte nobenih predmetov, katerih premer je manjši od treh centimetrov, saj se lahko z njimi zadušijo. V prvih dveh letih življenja otroci nagonsko dajejo stvari v usta. Posebej nevarni so gumbi, frnikole, kovanci pa tudi kamenčki in majhne okrogle baterije. Zadnje niso nevarne samo zaradi zadušitve, temveč lahko jedke snovi v bateriji resno poškodujejo otrokov prebavni trak. Če otrok poje baterijo, takoj poiščite zdravniško pomoč!

Največ prometnih nezgod se zgodi v bližini doma, zato otroka vedno namestite v otroški varnostni sedež. Otroka v avtomobilu nikoli ne držite v naročju, tudi če sedite na zadnjem sedežu, saj lahko v primeru trka otroka vrže ob vetrobransko steklo ali celo iz avtomobila!

Na ulici otroka vedno držite za roko, hodi pa naj ob notranji strani pločnika. Majhni otroci se zelo hitro izmuznejo iz prijema, zato jih je priporočljivo imeti v vozičku ali pa uporabljati varnostne naramnice za hojo.

Več o poškodbah otrok in preventivi, si preberite na bibaleze.si

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.