FIT 24UR

Mozaik življenja – za bolnike s pljučnim rakom

Ljubljana, 22. 11. 2008 09.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Biba Jamnik
Komentarji
4

Na dobrodelni prireditvi Mozaik življenja so za obnovo oddelka za bolnike s pljučnim rakom na Onkološkem inštitutu v Ljubljani zbrali 11.200 evrov.

Mozaike je izdelovalo 30 otrok iz štirih ljubljanskih osnovnih šol in Waldorfske gimnazije.
Mozaike je izdelovalo 30 otrok iz štirih ljubljanskih osnovnih šol in Waldorfske gimnazije. FOTO: Dare Čekeliš
Če želite, lahko še vedno darujete za boljše pogoje zdravljenja bolnikov s pljučnim rakom. Mozaike, ki še niso prodani, si lahko ogledate na spletni strani www.na-vdih.si.

Pod mentorstvom slikarja Simona Hudolina je nastalo 30 barvitih mozaikov na temo 'zadihajmo življenje'. Na dražbi so prodali 10 mozaikov po izklicni ceni 1.000 evrov. Prvi je svojo dobrodelnost izkazal ljubljanski župan Zoran Jankovič, ki je za mozaik dal največ, in sicer 2.000 evrov. Najbolj pa sta se na dražbi izkazali farmacevtski družbi Roche in Amgen, ki sta kupili največ mozaikov.

"Eden od razlogov, da se zavzemam za bolnike s pljučnim rakom, je dejstvo, da sta v obdobju enega leta umrla dva prijatelja mojih let," je povedal Samo Pitamic.
"Eden od razlogov, da se zavzemam za bolnike s pljučnim rakom, je dejstvo, da sta v obdobju enega leta umrla dva prijatelja mojih let," je povedal Samo Pitamic. FOTO: Dare Čekeliš

Dobrodelno prireditev je organiziral center NA VDIH
Samo Pitamic
, vodja centra, je za 24ur.com povedal, da se je za takšno nabiranje prepotrebnih sredstev odločil zato, ker je pljučni rak bolezen, o kateri se najmanj govori, predvsem zaradi stigme zaradi kajenja. To pa ima za posledico prepozno diagnosticiranje bolezni in posledično slabšo napoved. "Gre za največjega morilca med vsemi oblikami raka. Samo v Sloveniji letno zaradi pljučnega raka umre skoraj 1000 ljudi," je poudaril Pitamic.

Pljučni rak – najbolj smrtonosna oblika raka

Medtem ko je pogostnost obolevanja (t. i. incidenca) zaradi raka na pljučih v Sloveniji primerljiva z drugima najpogostejšima vrstama raka, namreč rakom debelega črevesa in rakom dojk, je pljučni rak največji morilec med vsemi onkološkimi obolenji. V svetu letno zaradi te bolezni umre preko 1,2 milijona ljudi, kar je več kot zaradi raka dojk, raka debelega črevesa in prostate skupaj.

Za visoko umrljivost je krivo predvsem prepozno ugotavljanje bolezni. Bolezen se v več kot 75 odstotkih primerov odkrije, ko je rak že razširjen izven pljuč. Zaradi omejenih možnosti kirurškega zdravljenja je preživetje bolnikov v napredovalih stadijih bolezni bistveno slabše. Poleg pomanjkljive ozaveščenosti so za pozno ugotavljanje pljučnega raka pogosto krivi neizraziti in nespecifični znaki bolezni. Presejalnih testov za to bolezen ne izvajajo nikjer po svetu, razlog pa je v diagnostičnih metodah, ki za zdaj niso dovolj specifične.

Znaki, ki jih ne smemo spregledati!
Na pljučnega raka moramo pomisliti, če se pojavijo naslednji znaki in simptomi:
– kašelj, ki po treh tednih ne pojenja ali sčasoma postaja hujši,
– bolečina v prsih,
– izkašljevanje sluzi, zlasti če opazimo tudi kri,
– težko dihanje, nadušljivost ali hripavost,
– ponavljajoča se prehladna obolenja, pljučnica ali bronhitis, ki se ne odzivajo na antibiotike,
– hujšanje brez očitnega vzroka, izguba teka,
– izguba glasu, čeprav v grlu ni znakov vnetja,
– neobičajna utrujenost,
– bolečine v kosteh.

Razjezi me, kadar slišim pripombo, da so si bolniki za rakom pljuč krivi sami, zakaj pa kadijo. Jaz nisem kadila, pa ga imam. Vem, da kajenje škoduje, vendar zbolevamo tudi nekadilci. Potem pa nas dajo na zdravljenje na oddelek v stavbo C, kjer je za 27 bolnikov eno moško in eno žensko stranišče, kjer so sobe tako natrpane s posteljami, da ni niti prostora za pošteno mizo in stole, da bi človek spodobno pojedel svoj obrok, kjer ni nobenega prezračevanja itd. In se sprašujem, ali je to kazen za kajenje?
Razjezi me, kadar slišim pripombo, da so si bolniki za rakom pljuč krivi sami, zakaj pa kadijo. Jaz nisem kadila, pa ga imam. Vem, da kajenje škoduje, vendar zbolevamo tudi nekadilci. Potem pa nas dajo na zdravljenje na oddelek v stavbo C, kjer je za 27 bolnikov eno moško in eno žensko stranišče, kjer so sobe tako natrpane s posteljami, da ni niti prostora za pošteno mizo in stole, da bi človek spodobno pojedel svoj obrok, kjer ni nobenega prezračevanja itd. In se sprašujem, ali je to kazen za kajenje? FOTO: Dare Čekeliš

Preprečimo kajenje!
"Pljučni rak je najbolj preventabilen rak. Z zmanjšanjem incidence kajenja bi bilo bolezni bistveno manj," je še povedal Pitamic. Rešitve vidi sicer na dolgi rok v primerni vzgoji mladih, na kratek rok pa v občutni podražitvi cigaret. "Podatek govori o tem, da podražitev za 10 odstotkov zmanjša delež kadilcev za štiri do osem odstotkov!" Meni, da bi morala biti podražitev bistveno večja.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Franc Mihi? 1
23. 11. 2008 06.42
Bolniki s pljučnim rakom brez zraka- tema zrela za naslednja Trenja!!!
Franc Mihi? 1
23. 11. 2008 06.39
Totalno neodgovorna tobačna industrija pa torej ni kupila niti enega Mozaika? Kaj pa naši poslanci?
Franc Mihi? 1
23. 11. 2008 06.36
Grozno, bolniki s pljučnim rakom živijo skoraj kot v kletki, celo brez prezračevanja. Tudi meni sta pred leti umrla za pljučnim rakom brat in svakinja, stara 40 let. Brat je bil kadilec, svakinja nekadilka. V ljubljani gradimo stadione i.p., najtežji bolniki pa žive v kletkah!
juventus
22. 11. 2008 22.20
Le kdo bo spet zidu ! ! !