Tardigradi – za mnoge neznana bitja, ki pa že od njihovega odkritja leta 1773 burijo domišljijo znanstvenikov. Veljajo za najbolj odporne živali na Zemlji, ki so praktično 'neuničljive', saj jih lahko skuhamo, zamrznemo ali zmečkamo, pa bodo še vedno preživeli.
Zdaj pa so znanstveniki odkrili, da lahko te nenavadne živali, velike komaj kakšen milimeter, z osmimi okroglimi nožicami in malimi krempeljci, ki spadajo med pajkovce in se najraje zadržujejo v močvirjih, preživijo celo v vesolju. 3000 vodnih medvedov, kakor so jih poimenovali znanstveniki, so pred letom dni popolnoma izsušili in jih izstrelili v vesolje, kjer so bili izpostavljeni ultravijoličnemu sevanju in ekstremnemu mrazu. In na veliko presenečenje vseh so nekateri tardigradi po desetih dneh 'bivanja' v vesolju preživeli in tako postali sploh prve živali, ki jim je brez zaščite ob izpostavljanju razmeram v vesolju to uspelo.
Vodja raziskave je sicer priznal, da jim še vedno ni jasno, kako je tardigradom to uspelo. “Ultravijolična svetloba jim sicer škoduje, a nekateri so preživeli tudi to,” je dejal. Pravi sicer, da so imele preživele živali poškodbe na DNK, a da so nekako te poškodbe "popravile" in je zdaj DNK spet tak kot pred poskusom. Čeprav znanstvenikom še ni jasno, kako so lahko obnovile DNK, pa poudarjajo, da je to pomembno odkritje predvsem pri odkrivanju zdravila proti raku. Ko bodo razumeli delovanje teh živali in njihovo sposobnost preživetja in obnavljanja, bodo morda ugotovili tudi, kako uspešno pozdraviti raka.
“Dandanes je problem pri zdravljenju raka, da z obsevanjem uničujemo tudi zdrave celice. Če bomo odkrili, da obstajajo posebne molekule v DNK za obnovo pri večceličnih živalih, kot so tardigradi, bomo lahko razvili boljše zdravljenje tudi za ljudi,” pojasnjujejo v ekipi, ki je sodelovala pri poskusu.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.