
Raziskovalci londonske univerze so odkrili, da ima tudi rak svojo šibko točko. Prepričani so, da so odkrili način, kako zagnati imunski sistem človeka, da bi napadel in uničil rakaste celice, poročajo tuji mediji.
Znotraj tumorja so odkrili tarče, ki predstavljajo Ahilovo peto raka, če pa jih telo napade, lahko uniči celotno bolezen. Gre za metodo, ki bi se morala prilagajati od posameznika do posameznika, kar pa pomeni, da bi za vsako zdravljenje porabili veliko denarja. Sicer pa te metode še niso testirali na človeku.
Strokovnjaki so sicer v odzivu dejali, da ima predstavljeni koncept v teoriji smisel, a da bi se lahko v praksi zadeva zapletla. Kljub temu raziskovalci upajo, da bodo svoje odkritje lahko testirali na ljudeh že v roku dveh let. Prav tako, da bo njihovo odkritje postalo osnova za vsa nadaljnja zdravljenja rakastih obolenj.
Sicer so raziskovalci že v preteklosti skušali vzpodbuditi imunski sistem obolelega, da bi uničil rakaste celice, a izdelana cepiva svoje naloge niso uspešno opravila. Ena izmed razlag za neuspeh je tudi ta, da so cepiva pripravljala obrambni mehanizem telesa, da se spravijo na napačne tarče. Težava je namreč v tem, da je rak sestavljen iz različnih celic. Gre za mutirane celice oz. kot so zapisali strokovnjaki genetsko zmešnjavo, rakaste celice pa se obnašajo zelo različno. Kljub temu imajo skupno osnovo, in sicer antigene, ki štrlijo izven površine rakaste celice. Raziskovalci zdaj pravijo, da bi morali napasti prav to določeno tarčo – antigene, ki so prisotni v vsaki celici in ki predstavljajo Ahilovo peto visoko kompleksnih vrst raka.
V zdravljenju bi imeli dva pristopa: prvi bi bil, da bi za vsakega posameznika, ki bi zbolel za rakom, razvili cepivo, ki bi zaznalo tarče. Drugi pristop pa bi bil, da bi iskali tiste celice imunskega sistema, ki že napadajo rakave tarče. Obolelemu bi te dobre celice vzeli iz telesa, jih v laboratoriju okrepili in namnožili ter jih vrnili nazaj v telo.
Spet drugi strokovnjaki menijo, da gre za malce naivno raziskavo in dvomijo, da je zadeva tako enostavna, kot so jo predstavili v raziskavi. Opozarjajo, da številni raki delujejo tako, da ne stagnirajo, temveč zelo hitro mutirajo in spreminjajo svojo naravo. Gre za gibljive tarče, ki jih je zelo težko imeti pod nadzorom, pravijo in dodajajo, da se celo antigen lahko spremeni, tako da se lahko imunski sistem zmede in ne ve, kako naj se odzove in koga naj napada.
Nekateri strokovnjaki pravijo tudi, da oboleli z rakom potrebujejo takojšnje zdravljenje, izdelava cepiva, ki bi bila prilagojena vsakemu posamezniku, pa je lahko dolgotrajna.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.