
Gensko spremenjene živali ustvarjajo tudi za to, da bi pomagali ljudem, ki potrebujejo presaditev organov. Ameriški znanstveniki, kot navaja BBC, so naredili korak naprej, saj so iz 37 prašičev uspešno odstranili viruse, ki se skrivajo v njihovem DNK.
Največja bojazen ostaja, da bo človeško telo zavrnilo darovane organe, se zaveda ekipa eGenesis. A z uničenjem virusov so preskočili veliko oviro na poti darovanja živalskih organov človeku.
V študiji so preučili kožne celice prašičev in v njih identificirali različne retroviruse, ki so se skrivali v genetski kodi. Med mešanjem človeških in prašičjih celic so ugotovili, da bi ti virusi lahko ušli in okužili tudi druga človeška tkiva. A z genskimi spremembami so te viruse odstranili in s tehnologijo kloniranja so ta spremenjeni genetski material dali v celice prašičjih jajčec in ustvarili zarodke,
Gre za izjemno zapleten proces, a končni rezultat je bil 37 zdravih pujskov, ki teh virusov niso več imeli, je za BBC dejal Luhan Yang, eden izmed raziskovalcev pri Harvardu in podjetju eGenesis. So pa glede na število sprememb tudi najbolj gensko spremenjene živali, je še dodal.
Prašiči so še posebej obetavni darovalci organov, saj so njihovi organi podobno veliki kot človeški. A dejstvo je, da človeško telo oziroma imunski sistem zavrača že organe, darovane od drugega človeka. Tako ameriška ekipa nadaljuje z genskimi spremembami, da bi bili prašičji organi čim bolj primerni.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.