Brazilske oblasti opozarjajo, da so nove raziskave zabeležile poskok v številu otrok, ki so se zaradi virusa Zika rodili z manjšim obsegom glave in poškodovanimi možgani, poročajo tuji mediji.
Od lanskega oktobra so zabeležili 3.893 novih primerov mikrocefalije oziroma stanja, ko se otroci rodijo z zmanjšano lobanjo. Zdravniki in oblasti pa so izredno zaskrbljeni, saj so zabeležili prvi poskok v številu primerov: pretekli teden jih je bilo namreč "le" 3.500. Skoraj 400 novih primerov v zgolj slabem tednu je med strokovnjaki in javnostjo vnesel paniko. Število se lahko še bistveno poveča, saj v nekaterih primerih še vedno niso prejeli obdukcijskega poročila umrlih otrok. Čakajo na poročilo o smrti vsaj še 44 otrok, pet smrtnih primerov zaradi okužbe z virusom Zika pa je že potrjenih.
Za primerjavo: lani so v Braziliji zabeležili le 147 primerov mikrocefalije.
Virus prenašajo komarji, prvič pa so ga zabeležili pri gozdnih opicah v Afriki pred več kot 70 leti. Zanimivo je to, da pri večini obolelih povzroči le blage simptome, pri drugih pa lahko privede do resnih nevroloških zapletov ali celo smrti.
Težava je, da so virus odkrili tudi v plodovnici nosečih žensk, ki so se okužile z virusom. Tako se je ta prenesel na plod in otrokova lobanja in možgani se niso razvijali normalno. Virus so nato odkrili tudi v telesu komaj rojenih otrok.
Brazilija zdaj pospešeno išče cepivo, s katerim bi zajezili epidemijo. Minister za zdravje Marcelo Castro miri javnost, da se lahko to zgodi v rekordno kratkem času. Trenutno se zoper virus lahko borijo le tako, da odstranjujejo gojišča komarjev, to pa je na primer stoječa voda.
Razmere v Braziliji so tako zaskrbljujoče, da je Angela Rocha, pediatrinja za nalezljive bolezni v Pernambucu, eni najbolj prizadeti državi, povedala, da želijo ženske zanositve prestaviti oziroma odložiti. ''Gre za novorojenčke, ki bodo celo življenje potrebovali posebno nego. Gre za čustveni stres, ki si ga ne moremo predstavljati...,'' je povedala in dodala, da ''govorimo o celotni generaciji otrok, ki bo prizadeta''.
ZDA opozarja
Primere okužbe z virusom Zika so zabeležili tudi v nekaterih drugih državah Južne Amerike. Iz Kolumbije poročajo o 13.500 primerih. Njihov minister za zdravje Alejandro Gaviria je potrdil, da so za Brazilijo druga država z največ zabeleženimi primeri okužbe.
V Boliviji so te dni zabeležili prvi primer nosečnice, ki je okužena z virusom. Oblasti so sporočile, da ženska ni potovala iz države, kar pomeni, da se je okužila znotraj države.
Ameriški center za preventivo in nadzor bolezni je nosečnice opozoril, naj ne potujejo v Brazilijo in druge države, kjer so potrdili izbruh virusa Zika. Na seznamu centra so: Brazilija, Kolumbija, Salvador, Francoska Gvajana, Gvatemala, Haiti, Honduras, Mehika, Panama, Paragvaj, Portoriko, Venezuela, Surinam ter otok Martinique.
Do pred nekaj leti so bile okužbe ljudi z virusom skoraj nemogoče. Potem, zaradi razlogov, ki jih znanstveniki ne morejo razložiti, ampak menijo, da so morda povezani z zapletenimi učinki podnebnih sprememb, so se začele okužbe pojavljati, najprej v bolj oddaljenih delih sveta. Leta 2007 so se okužile skoraj tri četrtine od 11.000 prebivalcev otoka Yap. Leta 2013, se je Zika pojavila na Tahitiju in drugih delih Francoske Polinezije, zdravniško pomoč pa je poiskalo okoli 28.000 ljudi. Maja je virus prispel v Brazilijo, ko je zbolelo več deset tisoč ljudi. Svetovna zdravstvena organizacija, ki je spremljala širjenje virusa in izdala opozorilo o stanju v Braziliji, je lanskega decembra poročala, da se je virus prvič pojavil v Zahodnoafriških državah, nato pa se je razširil še v Panamo in Honduras.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.