Virus Zika se bo najverjetneje razširil po celotnem območju Južne in Severne Amerike, je danes opozorila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Primere so zabeležile že v 21 državah Severne in Južne Amerike ter na Karibih. Virus Zika prenašajo komarji Aedes aegypti, zaznali pa so jih v vseh državah regije, razen v Kanadi in v Čilu.
Infekcija sicer poteka s simptomi povišane telesne temperature, vnetja oči in z glavobolom, a virus naj bi bil kriv tudi za številne primere otrok, ki so se rodili z mikrocefalijo oziroma s premajhnim obsegom glave in nerazvitimi možgani. Nekatere države v Južni Ameriki so ženskam v rodni dobi celo svetovale, naj načrtovanje nosečnosti preložijo na poznejši čas. Da virus res povzroča mikrocefalijo pri otrocih, še ni popolnoma dokazano, a povezave med okužbo in okvaro so več kot očitne, pravijo strokovnjaki.
Strokovnjaki se sicer trudijo odkriti cepivo, a vse kaže, da njihova naloga ne bo preprosta. Tudi zdravljenje okužbe poteka simptomatsko.
Virus ima korenine na afriškem kontinentu, maja 2015 pa so v Braziliji zaznali njegovo hitro širjenje – od lanskega oktobra skoraj 4.000 primerov, pred tem pa so na leto v povprečju zabeležili 160 primerov mikrocefalije. Nekateri strokovnjaki poudarjajo, da je prav pomanjkanje naravne imunosti na omenjeni virus pripomoglo k hitrejšemu širjenju bolezni med prebivalci Južne Amerike.
Še več: lokalna WHO je sporočila, da so virus Zika celo odkrili v semenski tekočini. Obravnavajo celo primer, ko naj bi se oseba okužila s spolnim odnosom z okuženim, a poudarjajo, da je to le domneva in da trdnih dokazov še nimajo.
Poudarjajo, da se bo virus širil po regiji, tako da svetujejo posebne ukrepe, s katerimi bi širjenje virusa omejili.
Zanimivo in tudi zaskrbljujoče je, če drži podatek, da je prenos okužbe možen med ljudmi, da kar 80 odstotkov okužb poteka brez očitnih znakov.
Kljub vsemu so še vedno glavna skrb otroci. Kako virus vpliva na razvoj otroka v maternici? Od lanskega oktobra so v Braziliji zabeležili že več kot 4.000 primerov mikrocefalije pri otrocih, ki so se rodili materam, okuženim z virusom. Zato zdravniki pozivajo vse nosečnice, naj ravnajo preventivno in skušajo preprečiti kakršen koli kontakt s komarji.
Čeprav so države Kolumbija, Ekvador, Salvador in Jamajka ženske v rodni dobi pozvale, naj načrtovano nosečnost prestavijo na kasnejši čas, pa je lokalna WHO opozorila le, da je odločitev o preložitvi zanositve stvar ženske, njenega partnerja in njunega zdravnika.
Svetujejo pa, naj se odstranijo vsi možni viri, kjer bi se lahko komarji razmnoževali. Stoječa voda je najbolj problematična. Ljudi pozivajo, naj uporabljajo zaščito proti komarjem, naj se pokrijejo ter ne puščajo odprtih oken in vrat bivalnih prostorov.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.