Pomanjkaje spanja je krivo tako za slabši učni uspeh kot tudi za zdravstvene težave, so, kot poroča CNN, ugotovili na Ameriški pediatrični akademiji. Še več, zapisali so, da predstavlja resno grožnjo javnemu zdravju. Z njim so povezali depresijo, debelost in ... prometne nesreče. Šole, ki s poukom začnejo prezgodaj, le pripomorejo k težavam, dodajajo.
Poglejmo podrobnosti. Kot piše v poročilu, najstniki, ki nimajo dovolj spanca, pojedo več ogljikovih hidratov in maščob. Z vsako izgubljeno uro spanja se možnosti za debelost tako povečajo za 80 odstotkov, ugotavljajo. Najstniki, ki gredo spat opolnoči ali še kasneje, so tudi bolj nagnjeni k depresiji in pogosteje razmišljajo o samomoru.
Po drugi strani so učenci in dijaki šol, ki pouk začenjajo pozneje, čez dan redkeje zaspani, so manj utrujeni, manj je motenj pozornosti in tudi njihov šolski uspeh je boljši.
Ameriška pediatrična akademija zato predlaga, naj se pouk ne začne pred 8.30. In še – po njihovih priporočilih bi morali otroci v obdobju adolescence spati od osem in pol do devet in pol ur. K temu lahko veliko pripomorejo starši, recimo tako, da določijo čas, ko je treba v posteljo, in omejijo rabo elektronskih naprav v spalnici.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.