Vsak deseti Evropejec v srednjih letih svoje razpoloženje izboljšuje z antidepresivi, je pokazala zadnja raziskava strokovnjakov z univerze Warwick in Stirling. ''Čeprav živimo v eni najbolj bogatih in varnih obdobij v zgodovini človeštva, je depresija v porastu. Morda se bomo morali vprašati, zakaj eden od desetih Evropejcev potrebuje tablete, da se lahko sooča z življenjem. To je ogromno število ljudi, ki se zanašajo na srečo, ki jo prinaša kemija,'' pove eden od raziskovalcev Andrew Oswald z univerze Warwick. Med uporabniki je največ žensk v srednjih letih, ki se soočajo z ločitvijo ali pa so nezaposlene.
Da so največji uporabniki antidepresivov prav ljudje v srednjih letih, raziskovalci pojasnjujejo kot posledico krize srednjih let. V tem življenjskem obdobju so namreč ljudje pod hudim stresom zaradi službe in številnih družinskih obveznosti. ''Ko smo mladi, življenje začnemo optimistično in smo polni zagona in pričakovanj. V srednjih letih pa ugotovimo, da so včasih stvari izjemno zapletene in težke in da morda svojih življenjskih ambicij ne bomo uresničili. In to je izjemno boleče spoznanje. Konec štiridesetih let in v začetku petdesetih let pa se naučimo opustiti določene sanje in se sprijazniti z realnostjo ter zaživeti bolj srečno življenje,'' še pojasni Andrew Oswald.
Namesto da takoj posežete po antidepresivih lahko poskušate s svoje razpoloženje izboljšati na druge, bolj prijetne načine. Kako? Preverite!
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.