
Nič hudega sluteča Margaret Boemer je pričakovala svojega tretjega otroka, ko so med ultrazvokom zdravniki ugotovili, da je z otrokom nekaj hudo narobe. Pri 16 tednu nosečnosti so namreč odkrili, da deklici raste tumor na trtici. Starša sta bila pretresena, saj nista vedela, kaj takšna diagnoza pomeni za otroka.
"Gre za najbolj pogost tumor pri novorojenčkih, čeprav je še vedno zelo redek" je za CNN pojasnil Darell Cass, profesor kirurgije, pediatrije, porodništva in ginekologije iz teksaškega pediatričnega centra. Tumor se pojavi pri enem na vsakih 35 tisoč rojstev. Pogosteje se pojavlja pri deklicah.
"V nekaterih primerih plod tumor dobro prenaša, tako da ga odstranijo šele po rojstvu," je pojasnil Cass. V polovici primerov ti tumorji povzročajo težave pri razvoju otroka, saj ovirajo pretok krvi. Ko tumor raste, črpa kri iz ploda, otrok pa prav tako potrebuje kri za svoj razvoj in pojavi se "tekmovanje", pojasnjuje strokovnjak. "V nekaterih primerih tumor zmaga in otrokovo srce ne more dohajati, zato pride do okvare srčne mišice in otrok umre," pravi Cass.
In prav to se je dogajalo z otrokom Boemerjeve, dekličino srce je z vsakim dnem postajalo šibkejše. Zdravniki so zato mami predlagali prekinitev nosečnosti. Toda ekipa profesorja Cassa je imela drugačno rešitev: operacijo na zarodku. Starša sta se brez pomislekov odločila, da poskusita rešiti svojo še nerojeno deklico, čeprav sta se zavedala, da bi lahko zarodek med operacijo tudi umrl. Operacija pa je bila nevarna tudi za mamo.

'Pravi čudež'
Mamica je bila noseča 23 tednov in pet dni, ko so opravili nujno operacijo zarodka. V tem času je tumor zrastel že toliko, da je bil skoraj večji od ploda. Operacija je trajala okoli pet ur.
"Operacijo na fetusu smo opravili zelo hitro, v zgolj 20 minutah," je pojasnil kirurg Cass. Več časa pa so potrebovali za to, da so otroka varno vzeli iz maternice. Pri tem so morali paziti, da ne bi ogrozili življenje nosečnice. Običajno operacijo lahko opravijo znotraj maternice, ker pa je bil tumor tako velik, so dojenčka morali vzeti iz maternice. Medtem se je otroku srčni utrip tako upočasnil, da se je skoraj ustavil.
Ko so tumor odstranili, so deklico vrnili v maternico in jo zašili. "To je bil pravi čudež, da smo lahko odprli maternico in jo nato zašili nazaj," so navdušeni kirurgi.
Mama je morala nato do konca nosečnosti preležati. V 36. tednu je deklico rodila s pomočjo carskega reza, mala borka pa je ob rojstvu tehtala 2,4 kilograma. Zdravniki zato pravijo, da se je mala Lynlee rodila kar dvakrat.
Takoj po rojstvu so deklico odpeljali v intenzivno nego, kjer so preverili njeno zdravstveno stanje. Izkazalo se je, da je bila deklica zdrava. Po osmih dneh je imela sicer dodatno operacijo in saj so morali kirurgi odstraniti tudi tisti del tumorja, ki ga med prvo operacijo niso dosegli.
Kirurg Cass je pred leti že opravil podobno operacijo, tista deklica pa je zdaj zdrava sedemletnica.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.