Petletni britanski deček Ashya King, ki umira za rakom, se je znašel v središču pozornosti britanskih in tudi nekaterih svetovnih medijev. Fotografija njegovega obraza je obkrožila svet po tem, ko se njegovi starši niso strinjali z načinom zdravljenja v britanski bolnišnici in so ga odpeljali iz države. Družino so našli v Španiji, kjer so policisti dečka odpeljali v bolnišnico, starše pa v pripor.
Novica je v Veliki Britaniji dvignila veliko prahu in okoli 50.000 Britancev je pisalo premierju Davidu Cameronu, da naj vendarle pomaga družini, predvsem otroku. Nato je špansko državno tožilstvo sporočilo, da bo zahtevalo izpustitev dečkovih staršev iz pripora.
Sky News poroča, da so danes zvečer dečkove starške res izpustili iz pripora. Dečkova mama in oče sta bila v priporu v Madridu, medtem ko je Ashya v bolnišnici v Malagi.
Zakaj so odšli v Španijo?
Družina je v Španijo odšla, da bi starši tam prodali hišo, s kupnino pa plačali drago zdravljenje na Češkem. Dečkova prognoza za ozdravitev je namreč po operaciji tumorja zelo slaba. Zdravniki so predlagali obsevanje, načeloma pa naj bi bilo pred dečkom le še nekaj mesecev življenja.
Družina pravi, da so zdravniki zavrnili vsa vprašanja, ki se nanašajo na drugačne metode zdravljenja od predlagane. Tudi terapijo s protonskim obsevanjem, zato so se odločili ravnati na lastno pest, čeprav naj bi jim v bolnišnici zagrozili, da bodo zdravljenje izvedli s pomočjo sodnega naloga.
So si v bolnišnici premislili?
Očitno v britanski bolnišnici glede zdravljenja že popuščajo. Na češkem centru za protonsko terapijo so namreč potrdili, da je britanski kirurg, ki je dečka zdravil, stopil v stik z njimi. Direktorica centra Iva Tatounova je povedala, da je kirurg iz splošne bolnišnice Southampton njihovemu zdravniku razložil, da zdaj skušajo rešiti medicinski problem ter da bodo dečka verjetno prepeljali v Veliko Britanijo in mogoče celo uporabili protonsko terapijo. Uporaba protonske terapije v britanski bolnišnici bi bila res velik preobrat, saj so še včeraj v bolnišnici trdili, da so dečku že nudili najbolj primerno terapijo.
Kaj je protonska terapija?
Zdravljenje, ki sta ga dečku želela omogočiti starša, ni kakšna "novodobna", neznana ali vprašljiva metoda, kar bi še nekako pojasnilo odpor britanskih zdravnikov.
Gre za zdravljenje, ki se ga v tujini poslužujejo tudi slovenski bolniki z rakom. Da je zdravljenje s protonskimi žarki učinkovitejše od kemoterapije ali obsevanja z rentgenskimi žarki, sicer ni dokazano, je pa po mnenju strokovnjakov boljša izbira pri nekaterih oblikah raka, med drugim pri bolnikih s pljučnim rakom, pri bolnikih, pri katerih je operacija prenevarna in pri primeru, ko so pacienti otroci, saj naj bi povzročala bistveno manj stranskih učinkov.
Če lahko klasično sevanje povzroči mutacije v zdravem tkivu in nastanek raka nekaj let kasneje, naj pri protonski terapiji te nevarnosti ne bi bilo. Postopek uporablja protonske žarke jedrske energije na nizki ravni. Ko ti prehajajo skozi kožo, se energija povsem sprosti v tumorju in za razliko od klasičnega obsevanja minimalno prizadene zdravo okoliško tkivo.
Metoda, s katero so začeli v šestdesetih letih v ZDA, je sicer po svetu na voljo v le nekaj centrih, saj gre za drago terapijo, katere strošek se giblje od 30 do 100.000 evrov na pacienta, število centrov, kjer jo opravljajo pa je majhno, ker gre za velik začetni finančni vložek, zelo visoki so tudi stroški vzdrževanja opreme.
V Evropi so za zdravljenje na voljo centri v Švici, Nemčiji, Franciji, na Češkem in v Veliki Britaniji, kjer pa se ukvarjajo le z nekaj vrstami tumorjev. Lani je britanska vlada napovedala, da bodo za okoli 300 milijonov evrov zgradili dva centra za protonsko terapijo, a bosta z delom začela šele leta 2018.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.