Kolumbijske oblasti so danes sporočile, da je v državi z virusom zika okuženih več kot 2000 nosečnic. Skupno so zabeležili 20.297 primerov okužb z virusom, od tega pri 2116 nosečnicah, je sporočil nacionalni inštitut za zdravje. Kolumbija je s tem po Braziliji država z največ znanimi primeri okužb z virusom zika.
Virus zika, ki pri večini obolelih sproži le kratkotrajne, gripi podobne simptome, velja za zelo nevarnega za nosečnice oz. plod. Kriv naj bi namreč bil - kar sicer še ni dokazano - za mikrocefalijo, prirojeno napako pri novorojencih, ko se ti rodijo z nenavadno majhno glavo. To lahko povzroči možganske poškodbe.
Kolumbijski nacionalni inštitut za zdravje je dodal, da so z laboratorijskimi testi potrdili 1050 primerov okužb z virusom, s kliničnimi 17.115, pri 2132 primerih pa gre za sume, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Več kot 60 odstotkov okužb so ugotovili pri ženskah.
Vlada pričakuje, da se bo z virusom letos okužilo več kot 600.000 ljudi v Kolumbiji; pričakujejo pa okoli 500 primerov mikrocefalije.
V Braziliji je z virusom okuženih 1,5 milijona ljudi. Odkar so oktobra lani v državi zabeležili prve okužbe, so poročali o 3718 primerih mikrocefalije, medtem ko so leto pred tem beležili v povprečju 163 primerov.
Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi "eksplozivnega" širjenja virusa zika v ponedeljek sklicala izredno zasedanje. Pričakuje, da bi se lahko v obeh Amerikah okužilo od tri do štiri milijone ljudi.
Virus prenašajo komarji vrste Aedes in se običajno pojavlja v Afriki. Od lani se je razširil v več deset držav v Amerikah. V minulih dneh so virus pri turistih, ki so se vrnili iz Latinske Amerike, že odkrili v več evropskih državah. V Sloveniji ga še niso zabeležili.
ZDA in Brazilija odločno: proti virusu Zika moramo združiti moči
Po navedbah Bele hiše sta Barack Obama in Dilma Roussef v telefonskem pogovoru govorila o "skupnih skrbeh" zaradi širjenja virusa. "Voditelja sta se strinjala o pomembnosti skupnih naporov za izboljšanje znanja, napredek raziskav in pospešitev del za razvoj boljših cepiv in drugih tehnologij za nadzor virusa," so sporočili iz Bele hiše.
Dodali so, da sta predsednika izpostavila še potrebo po okrepljenih nacionalnih, regionalnih in globalnih zmogljivostih za širši boj proti grožnjam, ki jih predstavljajo nalezljive bolezni.
Potrebno je partnerstvo
Iz kabineta Rousseffove pa so sporočili, da bo dvostranska skupina "gradila partnerstvo pri izdelavi cepiv". Partnerstvo bo osnovano na obstoječem sodelovanju med brazilskim inštitutom za biomedicinske raziskave Butantan in ameriškimi Nacionalnimi inštituti za zdravje pri razvoju cepiva proti mrzlici denga.
Cepivo lahko čakamo še več let
Znanstveniki so sicer opozorili, da bi lahko minilo več let, preden bi cepivo za virus zika prišlo na tržišče.
Virus zika, ki pri večini obolelih sproži le kratkotrajne, gripi podobne simptome, velja za zelo nevarnega za nosečnice oz. plod. Kriv naj bi namreč bil - kar sicer še ni dokazano - za mikrocefalijo, prirojeno napako pri novorojencih, ko se ti rodijo z nenavadno majhno glavo. To lahko povzroči možganske poškodbe.
Zika je doslej najhuje prizadela Brazilijo, ki je na virus opozorila že oktobra lani. Od takrat so zabeležili 270 potrjenih primerov mikrocefalije in skoraj 3500 domnevnih primerov.
Primere okužbe z virusom zika so potrdili že po Latinski Ameriki, Evropi, ZDA in sedaj tudi v Kanadi. Kanadski zdravstveni minister Gregory Taylor je v petek dejal, da so dva primera ugotovili v provinci Britanska Kolumbija in še po enega v provincah Alberta in Quebec.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.