Francosko podjetje Sanofi Pasteur je sporočilo, da so začeli z izdelovanjem cepiva proti virusu Zika. Pojasnili so, da imajo izkušnje z izdelovanjem cepiv za podobne viruse – med drugimi za rumeno mrzlico in japonski encefalitis. Prav tako skušajo razviti cepivo proti vročici dengue, kar bi jim lahko potem lahko pomagalo pri razvoju cepiva proti virusu Zika. Medtem pa je indijsko podjetje Bharat Biotech sporočilo, da je že razvilo cepivo oziroma dve vrsti cepiva. Steči morajo še testiranja na živalih in ljudeh.
Virus Zika se širi s piki tigrastih komarjev, žarišče virusa je še vedno v Latinski Ameriki, a tudi od drugod že poročajo o okuženih.
Očitno se je potrdila tudi možnost, da se virus širi prek spolnih odnosov. O okuženem pacientu poročajo iz ameriškega Dallasa, ki ni odpotoval na prizadeta območja. "Pacient je bil okužen z virusom, potem ko je imel spolni stik z obolelim posameznikom, ki se je vrnil iz države, kjer je virus Zika prisoten,'' so pojasnili. A Svetovna zdravstvena organizacija sporoča, da mora ostati v središču pozornosti preprečevanje prenosa virusa s piki komarjev.
O dveh okuženih osebah poročajo tudi iz Irske. Primera nista povezana, sta pa bila okužena moški in ženska na prizadetih območjih.
Virus Zika pri večini povzroči blage, gripi podobne simptome. Zelo pa se zaplete, če se okuži nosečnica. Znanstveno sicer še ni potrjeno, vendar je zelo verjetno, da virus povzroča mikrocefalijo, hude okvare možganov pri novorojenčkih.
Splavi pri mazačih
Številne države v Južni Ameriki so ženskam svetovale, naj vsaj eno leto nimajo otroka. Tako je tudi v Salvadorju, kjer so jim celo svetovali, naj ne zanosijo vsaj do leta 2018. Tam so od novembra lani zabeležili okoli 6000 domnevnih primerov okužb.
Nekatere ženske so ravno zaradi poziva začele razmišljati o splavu, a v Salvadorju je to prepovedano. O tem razmišlja tudi Maria de Jesus Rivera, ki je noseča štiri mesece, a boji se, da bi morala splav narediti v nevarnih okoliščinah v zakotnih prostorih, ki jih vodijo neavtorizirani ''zdravniki''. Splav je v državi prepovedan zaradi vere. Tamkajšnja katoliška cerkev je vladne nasvete označila za zavajajoče.
''Ne vem, kaj bi naredila. Splav je tu prepovedan, lahko me zaprejo,'' je dejala 26-letna Dinora Martinez iz San Salvadorja in dodala, da pozna zdravnike, ki to opravljajo.
Nizozemski humanitarci so že sprožili mednarodno akcijo, da bi okuženim ženskam zagotovili brezplačne tablete za splave, prav zato, da bi preprečili splave pri mazačih.
''Virus Zika se zdaj širi po državah, kjer splavi niso odobreni,'' je povedala Rebecca Gomperts, vodja organizacije Ženske na spletu, in dodala, da se bojijo, da bi se močno povečali splavi v ilegalnih klinikah.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.