Na krvodajalskih akcijah in v transfuzijskih centrih bodo začasno zavrnili krvodajalce, ki so se pred manj kot 28 dnevi vrnili z območij, na katerih obstaja možnost okužbe z virusom zika, če so se tam zadrževali več kot 24 ur.
"Pri darovanju tkiv in celic, razen pri semenski tekočini, je treba darovalce, ki so se gibali na območju s potrjenimi primeri okužbe z virusom zika in obstaja možnost okužbe, testirati na okužbo oziroma potencialne darovalce zavrniti za 28 dni po vrnitvi z območij, na katerih obstaja možnost okužbe," pojasnjujejo na agenciji v sporočilu za medije.
Zavrnjeni bodo tudi vsi darovalci semenske tekočine, ki so se pred manj kot šestimi meseci vrnili z omenjenih območij, razen če so opravili teste na prisotnost virusnih nukleinskih kislin in so bili negativni.
Darovalci, ki so imeli spolne odnose z okuženim ali z osebami, ki so se šest mesecev pred spolnim odnosom zadrževale na območjih, na katerih obstaja možnost okužbe z virusom zika, lahko darujejo kri, tkiva in celice šele 28 dni po zadnjem spolnem odnosu.
Pri spolnih odnosih z nosečo žensko uporabljajte kondom
Ob tem na agenciji tudi opozarjajo, da je po vrnitvi z območij, na katerih obstaja možnost okužbe z ziko, pri spolnih odnosih z nosečo žensko priporočljivo do konca nosečnosti uporabljati kondom, za preprečitev nosečnosti pa najmanj šest mesecev od vrnitve. Raziskave so namreč potrdile, da se virus zika zadržuje tudi v semenski tekočini dalj časa.
V teh priemrih opozorite zdravstvene delavce
Osebe, ki bi želele darovati kri, tkiva ali celice, so po navedbah agencije dolžne pred darovanjem opozoriti zdravstvene delavce na možnost okužbe zaradi bivanja na območjih, kjer je prisoten virus zika. Tudi v primeru, ko bi se v 14 dneh po darovanju pojavili simptomi, ki bi lahko kazali na okužbo z virusom zika, so darovalci dolžni o tem obvestiti ustanovo, v kateri so darovali.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.